11. 08. 2020 10:13 , článok bol aktualizovaný 11. 08. 2020 16:38 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Veľká razia proti extrémizmu: NAKA zadržala viacero osôb, sú medzi nimi aj známi hudobníci

Podľa polície sa podieľali na výrobe albumov s extrémistickou tematikou.

Zadržaní hudobníci.
Zadržaní hudobníci. Foto: koláž:TVNOVINY.sk

Národná kriminálna agentúra zasahovala na viacerých miestach na Slovensku a v susednom Česku. Išlo o akciu s krycím názvom Šašovia, ktorá súvisí s extrémizmom. V súvislosti s páchaním extrémistickej činnosti zadržala polícia deväť ľudí.

Podľa informácií TV Markíza vykonali elitní policajti prehliadky bytov a nahrávacieho štúdia. Medzi zadržanými sú aj dve známe mená. Prvým je Rastislav Rogel. Údajne u neho mali nájsť zberateľské predmety s nacistickou a hitlerovskou tematikou.

Medzi zadržanými má byť aj Marek Viršík, bubeník a manažér kapely Horkýže Slíže. Petr Fořt z manažmentu kapely povedal, že kauza sa netýka kapely a nemajú z toho zlý pocit. Koncerty vraj pokračujú podľa plánu.

 

Podľa denníka Blesk.cz zasahovala polícia aj v českom meste Děčín, kde vykonala prehliadku u bubeníka kapely Krátky proces Jozefa Pokorného.

Polícia informovala, že vyštrovateľ NAKA obvinil okrem spomínaných aj Karola P., Tomáša F., Radovana K., Rastislava V., Róberta T a Petra Sanigu zo zločinu výroby extrémistických materiálov a za pokračujúci zločin rozširovania extrémistického materiálu.

"Obvinení sa mali podieľať na výrobe hudobných albumov s extrémistickou tematikou. Procesné úkony naďalej pokračujú," dodala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová.

Pred štyrmi rokmi Denník SME informoval, že Viršík mal poskytnúť nahrávacie štúdio HStudio kapele Krátky Proces, ktorej spevákom je zadržaný Rogel. Kapela je známa radikálnymi textami.

Viršík na sociálnej sieti na článok reagoval so slovami, že kapela má aj vydavateľstvo HS records, ktoré podľa Viršíka vydáva len albumy Horkýže Slíže. Tvrdil, že nie je väčšinovým vlastníkom štúdia a nemôže tak ovplyvniť, kto v ňom bude nahrávať.

HStudio sa neskôr premenovalo na LRstudio, ktoré sídli v Lehote pri Nitre a vedie ho obvinený Peter Saniga prezývaný Sanchez. Je basgitaristom kapely Bijouterrier Band.

Uverejnil používateľ Bijouterrier Band Piatok 13. decembra 2019

Zdroj: Facebook: Bijouterrier Band


VIAC Z Domáce