12. 08. 2020 15:26 , článok bol aktualizovaný 12. 08. 2020 16:23 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Epidemiólogovia majú v najbližšom čase opäť prehodnotiť zoznam bezpečných krajín

Matovičov kabinet riešil na rokovaní viaceré otázky aj v súvislosti s epidémiou koronavírusu.

Igor Matovič a ministri Marek Krajčí a Eduard Heger.
Igor Matovič a ministri Marek Krajčí a Eduard Heger. Foto: TV Markíza

Vláda Igora Matoviča (OĽaNO) sa v stredu stretla na prvom zasadnutí po prestávke. Riešila viacero aktuálnych tém vrátane epidémie koronavírusu a opatrení, ktoré sa s ňou spájajú. Okrem členov vlády informoval o ďalších krokoch aj hlavný hygienik Ján Mikas.

Kabinet sa zaoberal aj návratom žiakov a študentov do školských lavíc. Šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) informoval, že epidemiológovia sa znova stretnú a budú sa súčasnou situáciou zaoberať.

„Zvolané bude konzílium odborníkov a budeme sa zaoberať ďalšími opatreniami, ktoré možno lepším spôsobom pripravia spoločnosť aj na otváranie škôl,“ uviedol minister.

Čítajte tiež: Rodičia budú na začiatku školského roka podpisovať čestné vyhlásenie. Rúška v triedach nebudú

Ján Mikas pripomenul, že epidemiológovia a hygienci majú podchytené lokálne epidémie na Slovensku. Podľa jeho slov sú pozitívne prípady nákazy novým koronavírusom najmä importované a ďalšie sú blízke kontakty týchto pacientov. Vyjadril sa aj k nárastu počtu prípad v Galante, kde v utorok evidovali 21 infikovaných. Viac sa dozviete TU.

Mikas tiež uviedol, že konzílium opäť posúdi aj zoznam bezpečných krajín. Podľa premiéra Matoviča by sa nemalo zmeniť postavenie Chorvátska, Česka či Maďarska, ktoré sú v súčasnosti medzi bezpečnými krajinami a dovolenkuje tu najviac Slovákov.

Premiér Matovič sa vyjadril aj k dodržiavaniu protiepidemiologických opatrení ako je nosenie rúšok v interiéroch. Uvažuje aj o sprísňovaní kontroly napríklad v nákupných centrách.

„Keď druhú vlnu nezvládneme, bude to len naša zodpovednosť alebo nezodpovednosť. Možno aj priaznivé čísla z minulého obdobia mohli za to, že sme sa akosi uspokojili s tým, že situácia je dobrá. Treba sa vrátiť s nohami na zem,“ komentoval Matovič s tým, že je naďalej nevyhnutné riadiť sa pravidlami.

 

Prečítajte si aj: Druhá vlna je tu! Ministerstvo neodporúča cestovanie do zahraničia

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce