13. 08. 2020 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Parkovacia politika v praxi: Miest je málo, vodiči dostávajú pokuty za parkovanie mimo parkoviska

Starosta sľubuje, že mestských policajtov ešte obmäkčí.

Situácia v Petržalke s parkovaním je zlá.
Situácia v Petržalke s parkovaním je zlá. Foto: TV Markíza

Na autách si nájdu papuče, hoci sú zaregistrovaní v systéme parkovacej politiky. Rezidenti sú na najväčšom slovenskom sídlisku v bratislavskej Petržalke pokutovaní za inak bežné státie uprostred alebo na okraji parkoviska.

Parkovacích miest je aj po zavedení nového systému v niektorých častiach sídliska málo. Starosta preto príslušníkov mestskej polície vyzýva, aby prižmúrili oči.

„My sme len vykonávatelia. Oni nám dávajú do hlásenia, že ktoré vozidlá nie sú registrované v systéme. A kolegovia v noci, na základe ich kontroly, dali imobilizér. Lebo vozidlo nie je zaregistrované,“ povedal jeden z mestských policajtov.

Policajti odkazujú, že je potrebné ísť na miestny úrad a tam nespokojným Petržalčanom poradia.

„My evidujeme, koľký v poradí priestupok človeka to je. Kým na začiatku bola TOP desiatka 10-20-30 priestupkov, dnes je to tak, že je to ich druhý, tretí priestupok. To sú ľudia, ktorí sú tam náhodne, boli jedenkrát, dvakrát upozornení,“ reagoval starosta Petržalky Ján Hrčka.

Imobilizér, alebo ľudovo povedané papuču, však dostávajú aj tí, ktorí sú v systéme riadne zaevidovaní.

„Sám sa niekedy čudujem, že mestskí policajti dali blokovacie zariadenia vodičom, ktorí parkovali na ešte neoznačenom parkovacom mieste, ale hneď vedľa niekto parkoval na tráve, čo by malo byť určite pokutované a ten pokutu nedostal,“ povedal miestny poslanec Juraj Kríž.

Mestská časť však pripomína, že pri zastavení a státí je vodič povinný prednostne použiť parkovisko, a to tak, aby neobmedzoval ostatných účastníkov cestnej premávky a ak sú na parkovisku vyznačené parkovacie miesta, vodič smie stáť len na nich.

„Ono to potom vyzerá, že sa to rieši na parkoviskách, ktoré sa zaradili do rezidenčnej zóny a všetky ostatné priestupky na okolo sa nevidia,“ myslí si Hrčka.

Áut je veľa, no parkovacích miest málo. Miestni však tvrdia, že sa mestská polícia začala na podobných previnilcov zameriavať až po tom, čo mestská časť vyznačila na parkovisku modré čiary. Dovtedy obdobné parkovanie mimo vyznačených boxov tolerovala.

„Ľudia sa po rokoch naučili, že veľa priestupkov sa nerieši. Nie sú tri metre v každom jazdnom pruhu, ľudia stoja v stredovom páse, stoja na chodníkoch a tak ďalej. My sme si mestskou políciou povedali, že značíme parkoviská a sme si vedomí, že zo dňa na deň tie priestupky nevymiznú. Bol by som rád, keby sa policajti nezameriavali na priestupky na parkoviskách,“ povedal Hrčka.

Poslanec Kríž v tom vidí zlyhanie realizácie parkovacej politiky.

Starosta sľubuje, že ešte skúsi mestských policajtov obmäkčiť. Na niektorých parkoviskách rezidentský systém pomohol, no v iných častiach parkovacie miesta nestačia ani pre miestnych.

Motoristický novinár Alex Štefuca má na to jasný názor: „Nie oni svojou vinou zapríčinili, že sú plné parkoviská. Že sídliská nemajú miesta, že nebolo počítané s miestami.“

Petržalka má v súčasnosti vyznačených zhruba 12-tisíc modrých miest. Do konca novembra by chcel starosta vymaľovať modrou väčšinu parkovísk. Tento rok platí ešte prechodné obdobie, počas ktorého si parkovaciu politiku môžu mestské časti upravovať. Od budúceho roka ju magistrát spúšťa naostro.

Tému spracoval Martin Chlebovec.

 

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.
 


VIAC Z Domáce