Live
Sledujte NAŽIVO: Boris Kollár vysvetľuje svoje stretnutie s Jaroslavom Haščákom
Sledujte tu
15. 08. 2020 19:17 | BRATISLAVA/TV Markíza

Stranám už pípajú na účte prvé peniaze za voľby. Niektoré pri ich rozdeľovaní obchádzajú zákon

Oficiálnou koalíciou vo voľbách boli iba PS a Spolu

Príjmy strána za výsledky volieb.
Príjmy strána za výsledky volieb. Foto: TV Markíza

Stranám už na účty prišla prvá várka príspevkov od štátu za výsledky v parlamentných voľbách. Jediná oficiálna koalícia PS a Spolu si príspevok delí podľa dohodnutého pomeru presne na polovicu. Ostatní, ktorí kandidovali spolu na kandidátke jednej strany, si môžu deliť peniaze len obchádzaním zákona.

Čím viac hlasov, tým viac peňazí. Vo výsledku sú to na volebné obdobie doslova milióny eur na činnosť strany. Tej strany, ktorá reálne kandidovala, nie ďalších strán a straničiek, ktorých kandidáti tam boli tiež. V OĽANO sa deliť ani neplánujú.

Naopak SaS s OKS dohodu majú už druhé volebné obdobie. Podľa Sulíka je interná a suma závisí od hlasov, ktoré pritiahli kandidáti konzervatívcov.

Pseudokoalíciu s viacerými mikrostranami mali aj Kotlebovci. Majú podpísané memorandum, ktoré rieši aj financovanie. ĽSNS by mala čoskoro poskytnúť ostatným sumu podľa kľúča jedno euro za krúžok.

Žiadna strana ale nemôže inej strane oficiálne časť štátneho príspevku len tak darovať.

V podobnej situácii je napokon aj časť maďarských strán, ktoré si na poslednú chvíľu vytvorili volebnú stranu. Príspevky chodia na účet k nej, najviac hlasov ale pritiahli kandidáti SMK.

Väčšia časť príspevkov sa vypláca stranám priebežne počas štvorročného volebného obdobia. V prípade predčasných volieb by platby neodišli celé. Príspevky by sa vyrátali zase nanovo.

Téme sa venovala Martina Töröková:

 
 

Celé Televízne noviny nájdete tu.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce