16. 08. 2020 19:07 | BRATISLAVA/TV Markíza

Škôlky nemajú dostatok miesta pre stovky detí. Štát zatiaľ len sľubuje a prepočítava

Pred rodičmi je preto takmer neriešiteľná situácia.

Škôlky nemajú dostatok miesta pre stovky detí.
Škôlky nemajú dostatok miesta pre stovky detí. Foto: TV Markíza,

Do začiatku školského roka ostávajú dva týždne, no niektorí rodičia netušia, kam zapíšu svoje deti. Miest je v materských a základných školách nedostatok a nových ako šafranu. Čísla začínajú byť v hlavnom meste a okolí alarmujúce. Samosprávy žiadajú o pomoc štát.

Až 770 detí neprijala tento rok Petržalka do materských škôl. Problém sa pritom opakuje rok, čo rok. Nepomohlo dvojaké školné pre rodičov bez trvalého pobytu v mestskej časti, ani zopár nových tried.

„Budúci rok by mal byť ten stav nižší, ale ešte stále to nebude na nule. Bude to jedna z priorít najbližších dvoch rokov - znížiť tento počet aspoň na polovicu," tvrdí Ján Hrčka, starosta Petržalky.

Rodičia prvákov na juhu Slovenska rovnako v lete tŕpnu, či budú mať kam ich deti nastúpiť. Obecné či mestské školy praskajú vo švíkoch a nové sú v nedohľadne. Samosprávy podľa rodičov môžu uvoľniť miesta v maďarských školách. Za príklad dávali obec Rohovce.

Miestni však v minulosti nechceli o nápade ani počuť, nepomohol ani expremiér. A problém sa odvtedy nabaľuje. V iných mestách, akým je napríklad Stupava, samospráva nafukuje jestvujúce základné školy.

Podľa ministra školstva existuje približne 300 obcí, kde nie sú vybudované materské školy, a tak musia zistiť, či sú schopní ich dofinancovať.

Isté je, že do septembra nové triedy nevzniknú. Pred rodičmi je preto takmer neriešiteľná situácia.

Viac sa o tejto problematike dozviete z reportáže Martina Chlebovca.

 

Celé Televízne noviny nájdete tu.


VIAC Z Domáce