12. 09. 2020 19:00 | MARTIN/TV Markíza

Hendikepovaný Jakub potrebuje zubára, no musí počkať. Termín dostal až o dva roky

Pacientov s uspatím ošetrujú na Slovensku iba tri pracoviská a súkromné sú veľmi drahé.

Jakub dostal termín u zubára až o dva roky
Jakub dostal termín u zubára až o dva roky Foto: TV Markíza

Potrebuje vyvŕtať zuby, no termín u lekára je v nedohľadne. Mentálne postihnutý Jakub nedokáže spolupracovať so zubárom, a tak ho musia ošetrovať uspatého. Na takýto špeciálny zákrok ale čaká množstvo ľudí, a tak hendikepovaný Martinčan dostal termín zubného ošetrenia až o neuveriteľné dva roky.

Jakub má 27 rokov, je mentálne postihnutý a po detskej mozgovej obrne. Potrebuje ošetriť zubné kazy, no inak ako v celkovej anestézii sa to nedá.

Delikátny problém je ale prekážkou takpovediac normálneho ošetrenia. Pacientov s uspatím ošetrujú na Slovensku iba tri pracoviská. Matke hendikepovaného mladíka tak dali najbližší možný termín. Myslela si, že ide o omyl. Má to byť až o dva roky.

Hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva pre stomatológiu priznáva, že nedostačujúce kapacity v zubnom lekárstve sú na Slovensku dlhodobo neriešeným problémom.

Martinská klinika, kam chodí celé stredné Slovensko, je malá, a tak aj počet pacientov, ktorých sú schopní ošetriť, je limitovaný. Jediné riešenie je výstavba novej nemocnice v Martine.

To tak skoro nebude, a tak sa postihnutí pacienti obzerajú aj po súkromných klinikách. Tam ich ale špeciálny zákrok môže stáť aj tisíc eur.

Vo verejnej zdravotníckej sieti zubárske ošetrenie s uspatím poisťovne hradia. Všeobecná za minulý rok zaplatila za 73 zákrokov cez 25-tisíc eur.

Ministerstvo samo presne nevie, koľko takýchto pacientov s touto špecifickou potrebou máme. V týchto dňoch začali robiť prieskum.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce