13. 09. 2020 07:00 | BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

Pravidlá na internátoch počas korony: Čo ak sa medzi nimi objaví niekto s nákazou?

Koronavírus výrazne ovplynil aj nový akademický rok, slovenské univerzity preto prijímajú početné opatrenia.

Ilustračná foto.
Ilustračná foto. Foto: shutterstock.com/Zigres

Vysoké školy čaká začiatok akademického roka a množstvo študentov sa tak na pár mesiacov presťahuje na internáty, ktorých prevádzku taktiež výrazne zasiahla pandémia nového koronavírusu. Kým na jar sa museli so situáciou vysporiadať počas prebiehajúceho akademického roka, ten prichádzajúci sa so špeciálnymi opatreniami musí začínať.

Dotknú sa aj Vysokoškolského mesta Ľ. Štúra Univerzity Komenského (UK), tiež známeho ako bratislavské Mlyny. Tu zaviedli povinnosť nosiť rúška vo všetkých interiérových priestorov okrem izieb. Pri vstupe aj odchode z budov je povinná dezinfekcia rúk.

„Upozorňujeme aj na dodržiavanie odstupov. V našich budovách sme zvýšili frekvenciu upratovania a dezinfekcie spoločných priestorov a dotykových plôch, dbáme na časté a intenzívne vetranie," uviedla Martina Mášiková z rektorátu UK.

Aktuálnej situácii museli internáty prispôsobiť aj proces ubytovania. Všetci ubytovaní predkladajú čestné vyhlásenia a zahraniční študenti prichádzajúci z tzv. rizikových krajín sa môžu ubytovať až po absolvovaní povinnej izolácie a po predložení negatívneho testu na COVID-19 vyhotovenom na Slovensku. Do odvolania platí na Mlynoch aj zákaz návštev.

Čítajte viac: V karanténnom centre v Gabčíkove sú desiatky zahraničných študentov

Priestory pre študentov pripravujú aj v študentských domovoch Univerzity Cyrila a Metoda (UCM) v Trnave. „Vzhľadom na situovanie študentského domova v priestoroch centrálnej administratívnej budovy, kde sú pre ubytovanie vyhradené niektoré poschodia, sa pozorne riešia otázky vstupu a pohybu študentov," približuje Jana Štefánková, vedúca oddelenia práce s verejnosťou UCM.

Pri hlavnom vchode je inštalovaná aj termokamera na monitorovanie teploty. Taktiež si univerzita stanovila dezinfekčný plán, podľa ktorého sa bude riadiť pri pravidelnej dezinfekcii spoločných priestorov či izieb. Študenti a zamestnanci budú musieť vypĺňať aj dotazníky o pobyte v rizikových krajínách.

UCM má aj svoj Stály krízový štáb UCM, ktorý pravidelne vyhodnocuje situáciu a nastavuje procesy v súvislosti s aktuálnou situáciou. V platnosti je súbor opatrení rektora, ktorý rieši krízové riadenie univerzity a riadenie pedagogického procesu.

Univerzita Cyrila a Metoda v Trnave.
Univerzita Cyrila a Metoda v Trnave. Foto: TASR - Lukáš Grinaj
 

Na príchod väčšieho množstva študentov sa pripravujú aj študentské domovy a jedálne (ŠDaJ) Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach.

Vedenie školy v spolupráci s vedením internátov vyčlenilo pre prichádzajúcich študentov z rizikových krajín karanténne priestory v rámci vlastných a partnerských ubytovacích kapacít. Tento rok dokonca zaznamenali mierny nárast počtu žiadostí o ubytovanie.

Zahraniční študenti prichádzajúci z červených krajín sa musia pri nástupe na internáty preukázať negatívnym výsledkom PCR testu z domovskej krajiny. Následne podstúpia päťdňovú karanténu vo vyhradených priestoroch.

„Po uplynutí piatich dní budú študenti koordinovane testovaní. Študenti prichádzajúci zo zelených krajín nie sú viazaní uvedenými nariadeniami," približuje hovorca UPJŠ Tomáš Zavatčan.

Čo nastane, ak sa nakazí ubytovaný študent?

Vysokoškolské internáty sa pripravujú aj na scenár, že sa medzi ubytovanými študentmi objaví pozitívne testovaná osoba. V prípade, že sa tak stane na bratislavských Mlynoch, nakazený človek sa premiestni do izolačnej izby.

„Takisto všetci spolubývajúci, vrátane tých na ostatných izbách bunky, sa budú musieť na nevyhnutnú dobu izolovať v súlade s pokynmi regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ). Ďalší postup koordinuje internát s permanentným krízovým štábom univerzity a RÚVZ," približuje Mášiková.

Na trnavských internátoch vyhradili na karanténne účely dve trojposteľové izby, v prípade potreby pripravili aj ďalšie dve trojposteľové izby. „V oblasti karantény (kto, koľko osôb, aký režim) sa budeme riadiť aktuálnymi usmerneniami RÚVZ," informuje Štefánková.

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Foto: TASR - František Iván
 

Niektoré z opatrení, ktoré vedenie UPJŠ prijalo v súvislosti s výskytom COVID-19 ešte minulý akdemický rok, sú platné aj pre ten nastávajúci. Medzi ne patria aj karanténne opatrenia. „Pri podozrení na COVID-19 bude študent izolovaný na karanténnej izbe a jeho bunku, v ktorej predtým býval, vydezinfikujú," dodáva Zavatčan.

Do jedální s rúškom

Obmedzeniam, pochopiteľne, podliehajú aj internátne jedálne. Na Mlynoch platia sprísnené hygienické a bezpečnostné opatrenia, povinnosť nosiť rúško, dezinfekcia rúk pri vstupe, odstupy, v jedálňach môže byť naraz obmedzený počet stravníkov, sadať sa môže len k vyčleneným stolom.

Aj jedálňach UPJŠ sú platné všeobecne prijaté odporúčania a nariadenia, ako napríklad nosenie rúšok či dezinfekcia rúk pri vstupe do interiérov. Kontroly, či študenti dodržiavajú nariadenia a taktiež neporušujú zákaz zhromažďovať sa, môžu očakávať aj na košických internátoch.

Jedáleň Venza na bratislavských Mlynoch.
Jedáleň Venza na bratislavských Mlynoch. Foto: TASR - Marko Erd
 

Všetky opatrenia budú na internátoch kontrolované aj v Bratislave a v prípade ich ignorovania môže študentom hroziť aj sankcia. Kontroly v Trnave budú vykonávať v štandardnom režime, ako sa to deje i za „normálnych" podmienok.

„Zatiaľ však chceme našich ubytovaných pochváliť a poďakovať im za zodpovedný prístup, opatrenia dodržiavajú a sú naozaj disciplinovaní," dopĺňa Mášiková z UK.


VIAC Z Domáce