16. 09. 2020 17:08 | BRATISLAVA/TV Markíza

Štát si chce posvietiť na SBS. Dali preveriť všetky zmluvy s bezpečnostnými službami

Kontrola zákaziek za desiatky miliónov eur sa bude konať najmä pre neslávne známy Bonul.

Štát si chce posvietiť na SBSkárov.
Štát si chce posvietiť na SBSkárov. Foto: TV Markíza

Tržby v desiatkach miliónov a víťazstvá v štedrých štátnych tendroch. SBSke Bonul sa v posledných rokoch pri štátnych zákazkách skvele darilo. Od roku 2011 získal zákazky v hodnote 40 miliónov eur. Firma sa však postupne stáva viac a viac toxická.

Hovorilo sa o prepojeniach na politické špičky a všetko vyvrcholilo tým, že syn majiteľa skončil v putách pre podozrenie, že cez firmu pral peniaze.

Nová vláda dáva od Bonulu ruky preč. Nedávno prišiel o bezpečnostnú previerku a štát chcel pôvodne skontrolovať všetky zmluvy s ním. Keďže však prišli na to, že aj iné, pre štát pracujúce SBS-ky sú s Bonulom majetkovo prepojené, skontrolujú radšej všetko.

„Aby sa preverilo, ako sú nastavené podmienky, či nie sú nastavené diskriminačne, hoci Úrad pre verejné obstarávanie už v niektorých prípadoch rozhodol aj o porušení zákona,“ upresnila Veronika Remišová.

Preverovať chcú najmä tendre poslednej Ficovej a Pellegriniho vlády. V tendroch vraj bolo podmienkou mať istý špecifický certifikát, čo podľa Remišovej mohlo byť diskriminačné.

Analýza zmlúv má trvať niekoľko mesiacov - následne sa vláda rozhodne, čo s nimi vlastne spravia.

Viac sa dozviete z reportáže Martina Petra.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce