20. 09. 2020 07:00 | MICHALOVCE/TV Markíza

Pacientov s mozgovou príhodou môže zachrániť operačný zákrok. Nie každý sa k nemu dostane

Musí ho ale dostať do šiestich hodín.

Pacientov s mozgovou príhodou môže zachrániť včasný operačný zákrok.
Pacientov s mozgovou príhodou môže zachrániť včasný operačný zákrok. Foto: TV Markíza

Zomierajú, aj keď by nemuseli. Na Slovensku je takýchto ľudí každý rok vyše 20-tisíc. Ako príčina úmrtia je na popredných miestach náhla mozgová príhoda. Pacienta môže zachrániť včasný operačný zákrok.

Cievna mozgová príhoda. Ochorenie, pri ktorom sa náhle poškodí mozog. Pacientovi znecitlivie tvár alebo končatiny. Nie je schopný riadne rozprávať a stráca rovnováhu. Šance na jeho prežitie zvyšuje operačný zákrok. Musí ho ale dostať do šiestich hodín. Podľa vedenia michalovskej nemocnice nie všade na Slovensku majú pacienti rovnakú šancu dostať sa k nemu.

Kým na strednom a západnom Slovensku takéto zákroky poskytujú v piatich mestách, na východe iba v Košiciach. Obyvatelia východného Slovenska tak majú iba trojpercentnú šancu na jeho absolvovanie.

Koncom minulého roka preto zriadili nové pracovisko intervenčnej angiológie. Tvrdia, že sú schopní operovať aj cievne mozgové príhody. Narážajú ale na neochotu zo strany Všeobecnej zdravotnej poisťovne, aby im takéto zákroky preplácala.

"V regióne máme pokrytú dostatočnú sieť angiologických ambulancií. Pokiaľ ide o intervenčnú rádiológiu, tak isto je v regióne zabezpečená aj v michalovskej nemocnici a je hradená formou hospitalizačných prípadov," tvrdí Matej Neuman, referát komunikácie Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Podľa nemocnice ale ide predovšetkým o zákroky na dolných a horných končatinách či tepnách vnútrobrušných orgánov. Nové pracovisko tak nie je využité naplno.

Vedenie nemocnice tvrdí, že vo vyjednávaniach s poisťovňou nepoľavia. Podľa ich skúseností majú pacienti po operačnom zákroku lepšie výsledky než tí, ktorí sa liečili bez neho.

Viac sa dozviete z reportáže Vladimíra Bučka.

 

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.


VIAC Z Domáce