18. 09. 2020 19:30 | BRATISLAVA/TV Markíza

Kultúra sa konečne dočkala dotácií od štátu. Štát im rozdelí deväť a pol milióna eur

Tie rozdelia formou štipendií.

Kultúra sa konečne dočkala dotácií od štátu.
Kultúra sa konečne dočkala dotácií od štátu. Foto: TV Markíza,

Konečne sa dočkali. Po mesiacoch, počas ktorých nemohli pracovať a prepadli sitom prvej štátnej pomoci, prichádzajú peniaze aj pre pracovníkov v kultúrnom sektore. Štát medzi nich zatiaľ rozdelí deväť a pol milióna eur.

Ešte pred mesiacom ministerka kultúry vyhlásila, že sa jej podaril získať prvý balík financií pre pomaly krachujúcu kultúru. Odvtedy úradníci hľadali spôsob, ako peniaze rozdeliť a v piatok ho predstavili verejnosti. Napokon prichádzajú s takmer desaťmiliónovou injekciou, ktorú rozdajú formou štipendií.

Žiadatelia budú musieť do 5. októbra predložiť jednoduché projekty, ktoré potom budú posudzovať komisie. Výška podpory sa má hýbať medzi 1500 a 3000 eurami na osobu.

Zástupcovia kultúrnej obce, samozrejme, peniaze od štátu vítajú, potrebujú si však najprv naštudovať podmienky a až potom budú vedieť povedať, či im práve tento spôsob pomôže a koľkí z nich vlastne budú mať na peniaze nárok.

Ani aktuálne uvoľnených necelých 10 miliónov však kultúru nezachráni. Na aspoň čiastočné vykompenzovanie výpadkov v príjmoch, ktoré sa hromadia už od jari, budú potrebné ďalšie desiatky miliónov.

Problémom v kultúre sa venoval v reportáži Martin Petro.

 


VIAC Z Domáce