22. 09. 2020 19:28 | PREŠOV/TV Markíza

Prípad Matúša (†19), ktorý náhle zomrel v prešovskej nemocnici, poukázal na medzeru v zákonoch

Matúšova mama písala aj žiadosť o prešetrenie na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a podala na nemocnicu aj trestné oznámenie.

Matúš sa chcel venovať fotografovaniu.
Matúš sa chcel venovať fotografovaniu. Foto: TV Markíza

Matúš bol zdravý chlapec. Po ukončení maturitného ročníka si chcel založiť živnosť a venovať sa tomu, čo vyštudoval - umeleckej fotografii. Náhle však prišli zdravotné problémy, ktoré si všimla jeho mama.

Bol unavený a triasli sa mu ruky. Matúšova mama ihneď spozornela a šli k obvodnej lekárke, ktorá mu urobila odbery. V ten deň 19-ročného muža hospitalizovali v Prešovskej nemocnici.

„Robili mu RTG pľúc a brucha, lebo nevedeli, z čoho má tie vysoké hodnoty,“ spomína Marianna Širotňáková, matka Matúša.

Na druhý deň jej oznámili, že Matúšovi zlyhávajú obličky. O pár dní nato dostal vysoké teploty a zvracal. Neskôr absolvoval dialýzu, no po nej sa mu zdravotný stav rapídne zhoršil.

„O štvrť na jedenásť som mu volala, nedvíhal telefón, písala som mu, nereagoval na správy, no a potom o jedenástej nám zavolala lekárka z ARA, že bol hodinu resuscitovaný, že má opuch mozgu a leží na ARE,“ opísala chvíle neistoty matka.

Keď Matúš upadol do bezvedomia, jeho rodina začala hľadať pomoc aj u špecialistov z Bratislavy či Nemecka. Potrebovali sa však dostať k Matúšovej zdravotnej karte.

„Povedali nám, že nemôžeme, pretože má 19 rokov, bol plnoletý a nemali sme od neho splnomocnenie, aj keď bol v bezvedomí, vraj sa to nedá,“ hovorí pani Širotňáková.

Matúš zomrel po dvoch týždňoch od návštevy nemocnice.

„Bohužiaľ, slovenská legislatíva si nepamätá na takéto prípady, čo je škoda, lebo je mnoho prípadov, kde pacienti sú v kóme, sú v bezvedomí dlhší čas a nemajú právo rozhodnúť sa. Ideálne by však bolo, aby slovenská legislatíva dala priamo do zákona, že v prípade, že ide o čiastočné bezvedomie, krátku kómu, aby tí najbližší príbuzní mali možnosť nahliadnuť do spisu, prípadne požiadať o inú liečbu, iný ústav,“ myslí si právnik Pavel Hagyari.

Keďže tieto prípady nie sú ojedinelé, podľa právnika je najvyšší čas, aby legislatíva zareagovala a dala tým najbližším právo rozhodovať. Je tu však ešte jedna možnosť, o ktorej málokto vie.

„Tým, že matka je rodine najbližšia, ale zo zákona nemá možnosť nahliadnuť do spisu, nemá možnosť rozhodnúť, je možné to vyriešiť tak, že sa obráti na súd, ktorý neodkladným opatrením ustanoví matku za opatrovníčku a následne potom vykonáva tieto úkony tak ako pacient,“ vysvetlil právnik.

Matúšova mama písala aj žiadosť o prešetrenie na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a podala na nemocnicu aj trestné oznámenie.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce