28. 09. 2020 17:09 | LEVICE/TV Markíza

Nájomné byty v Levicach zamorili ploštice. Obyvatelia sa boja ľahnúť večer do postelí

Dezinsekciu si musia zaplatiť, pretože hmyz si do bytov zaniesli sami.

Ploštice.
Ploštice. Foto: TV Markíza

Štípance na celom tele a strach si večer aj ľahnúť. Obyvatelia mestských nájomných bytov v Leviciach bojujú s nepríjemným hmyzom. Celú bytovku zamorili ploštice.

Pani Mária Dembická si najprv myslela, že sa vyhádzala od liekov. Čoskoro však zistila, v čom je problém. „Sedím večer na stoličke, išla som si ľahnúť, zdvihnem paplón a ploštice na ňom. Tak som to dala všetko hore a tam, čo som ešte v živote nevidela. Ak ich nebolo takých 40, tak ani jedna,“ spomína si.

Sťažujú sa však aj nájomníci ďalších desiatok bytov. Hovoria, že nemôžu spať, všetko ich svrbí a sú doštípaní. „Boli sme informovaní, až keď boli ploštice rozšírené v 34 bytoch z 97, správca zabezpečuje pravidelné čistenie spoločnej časti tohto bytového domu,“ povedal k prípadu správca bytov zo Službyt Levice Peter Uhrinčať.

Náklady si musia rozdeliť

Mesto celoplošnú dezinsekciu, ktorá by stála približne 20-tisíc eur, neplánuje. S tým, že problém zavinili niektorí nedisciplinovaní obyvatelia bytovky a sami si ho vraj musia aj vyriešiť. „Uznali, že hmyz sa do bytov dostal s nejakým nábytkom alebo bytovým zariadením, ktorý si sem niektorí občania poznášali z rôznych zdrojov, napríklad aj od kontajnerov,“ tvrdí hovorkyňa mesta Levice Adriana Macáková.

Rozdeliť si náklady na celoplošnú dezinsekciu na jednotlivé byty však sociálne odkázaní obyvatelia bytovky odmietajú. Mesto hovorí, že takto to funguje aj pri iných bytových domoch, kde náklady na dezinsekciu znášajú spoločenstvá vlastníkov.

Správa tvrdí, že nájomníci v tomto bytovom dome si budú musieť situáciu riešiť samostatne a dostanú od firmy manuál, ako to robiť. Zdá sa, že nájomcov bytov teraz čaká ťažký a dlhý boj s dotieravým hmyzom.

Reportáž spracoval Karol Mindák.

 

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce