28. 09. 2020 19:09 | BRATISLAVA/TV Markíza

Ak ste očkovaní proti chrípke a nakazíte sa COVID-19, telo si s ním ľahšie poradí

Vakcínu proti chrípke preplácajú v plnej výške všetky zdravotné poisťovne.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Zrejme nastane očkovací boom. Proti chrípke sa u nás každoročne dávali zaočkovať iba približne štyri percentá Slovákov. Odborníci veria, že po vypuknutí pandémie koronavírusu ich počet násobne vzrastie. Zvýšený dopyt však môže spôsobiť, že vakcín nebude dosť.

Očkovacie látky proti chrípke, o ktoré doteraz veľký záujem nebol, sa možno stanú hitom tejto jesene. Na očkovanie vyzývajú aj odborníci. Chrípka zvyčajne nemáva ľahký priebeh a komplikácie spôsobuje hlavne chronicky chorým a starším ľuďom.

„Určite odporúčam aj tehotným ženám dať sa zaočkovať aj deťom od šesť mesiacov do troch rokov. Rovnako sa môžu dať zaočkovať aj dojčiace matky. Treba si uvedomiť, že očkovacia látka je neživá, a preto má veľmi málo kontraindikácií,“ konštatovala predsedníčka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti Zuzana Krištúfková.

Momentálne, keď nám hrozí, že sa chrípkový vírus aj koronavírus budú šíriť naraz, je dôležité predísť tzv. superinfekcii, teda kombinácii oboch ochorení súčasne.

Očkovanie proti chrípke nás pred ochorením COVID-19 neochráni, no zvýši pravdepodobnosť, že ak sa ním nakazíme, organizmus si s ním poradí ľahšie. „Po prekonaní infekcie vírusom chrípky máte zničené sliznice, navyše organizmus oslabený bojom proti vírusu chrípky. Teraz si predstavte, že týždeň nato sa nakazíte koronavírusom. Po tej vakcinácii sa vám nešíri vírus chrípky do všetkých orgánov a ten priebeh je oveľa ľahší,“ tvrdí virologička Tatiana Betáková.

Ak by aj sa túto sezónu chcelo dať zaočkovať viac ľudí, prebytok vakcín nám zrejme nehrozí. Keďže záujem o ňu každý rok neprejavilo ani päť Slovákov.

Podľa Krištúfkovej nemôžeme počítať s tým, že z jedného roka na druhý, skokovo nám niekto dodá vakcínu pre 20 percent obyvateľov. „Vakcína proti chrípke sa musí vyrábať každý rok nová, má nové zloženie a jej výroba je limitovaná. Pretože sa vyrába na kuracích embryách, ktoré treba na toto pripraviť a nie je to vôbec jednoduchá vec. Máme prisľúbené dodatky očkovacej látky vo väčšom množstve ako vlani, dodávaná však bude postupne,“ doplnila.

Určite by o očkovaní mali premýšľať zdravotníci, aby sa o nás počas epidémie mal kto starať. Rovnako ho odporúčajú napríklad rodinným príslušníkom onkologických pacientov, ktorým liečba výrazne oslabuje imunitu.

Ilustračná snímka,
Ilustračná snímka, Foto: shutterstock.com/Tero Vesalainen
 

„Ak sa skomplikuje ich onkologické ochorenie tým, že dostanú chrípku, mnohokrát to môže znamenať až ohrozenie života,“ doplnila prednostka Kliniky detskej hematológie a onkológie NÚDCH Alexandra Kolenová.

Vhodný čas na očkovanie ste ešte nepremeškali. Stačí ho absolvovať medzi októbrom až novembrom. Asi dva týždne totiž potrvá, než sa protilátky v tele vytvoria a chrípková sezóna je najsilnejšia až v januári.

„U starších ľudí nad 60 rokov, ktorí už majú oslabený imunitný systém, dochádza k poklesu protilátok štyri až päť mesiacov po očkovaní. Preto tieto osoby odporúčame očkovať až neskôr, až v novembri,“ dodala Krištúfková.

Očkovaciu injekciu vám na Slovensku môžu pichnúť jedine v zdravotníckom zariadení. Zatiaľ to nie je dovolené ani v lekárni. Vakcínu proti chrípke preplácajú v plnej výške všetky zdravotné poisťovne.

Reportáž pripravila Ľubica Janíková.

 

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce