29. 09. 2020 19:00 | PREŠOV/TV Markíza

Iveta († 42) zomrela na neskoro odhalený zápal slepého čreva. Rodina sa po rokoch dočkala rozsudku

Dvom osúdeným gynekológom sa trest nepáči a odvolali sa.

Pani Iveta, ktorá zomrela po troch dňoch v nemocnici.
Pani Iveta, ktorá zomrela po troch dňoch v nemocnici. Foto: TV Markíza

Do sanitky išla ešte po svojich, no z nemocnice sa už živá nevrátila. Pani Iveta († 42) zomrela na neskoro odhalený zápal slepého čreva. Po ôsmich rokoch sa jej rodina dočkala rozsudku, z jej smrti vinili troch gynekológov.

Doma dostala horúčky a mala silné bolesti brucha. Dva dni predtým jej lekárka našla na maternici myóm veľký ako štvormesačný plod dieťaťa. Hospitalizovali ju v prešovskej nemocnici na gynekológii. K ženským zdravotným problémom sa však pridružil aj akútny zápal slepého čreva. Na to prišli lekári už neskoro.

Z enormne vysokých hodnôt boli prekvapení aj lekári. CRP totiž stonásobne prekročilo fyziologickú hranicu, čo poukazovalo na ťažkú infekciu. „V tomto čase neboli vykonané nijaké kontrolné odbery, spoliehali sa na to, že ide o nejakú chybu laboratória,“ povedal na pojednávaní sudca.

Obžalovaní v prípade pani Ivety.
Obžalovaní v prípade pani Ivety. Foto: TV Markíza
 

Nezvolali konzílium a neurobili ani žiadne ďalšie úkony. Ivete sa hnis zo slepého čreva vylial do celej brušnej dutiny. Pochybenia počas hospitalizácie zistil aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Iveta na tretí deň po hospitalizácii zomrela. Po smrti pacientky obvinili troch lekárov z oddelenia gynekológie, súd za vinných označil dvoch. „Dvaja obžalovaní v podstate svojím nekonaním spôsobili skutočnosť, že poškodená zomrela. Podľa názoru súdu a znalcov je zrejmé, že v každom prípade možnože ešte nejaká šanca na záchranu bola,“ konštatoval sudca.

Podľa sestry nebohej pani Ivety každý jeden z lekárov obhajoval, čo urobili. „Nič nespravili. Bohužiaľ, život jej nevrátime. Pochybenia boli, ale teraz to vyšlo najavo všetko,“ zdôraznila.

Sudca výkon trestu podmienečne odložil, stanovil skúšobnú dobu v trvaní dvoch rokov. Rozsudok nie je právoplatný a voči rozhodnutiu súdu sa odvolali všetci obhajcovia obžalovaných. O prípade bude teda rozhodovať prešovský krajský súd.

Reportáž pripravila Veronika Bozdošová.

 

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce