Live
Sledujte NAŽIVO: Finálne výsledky skríningu určili, ktoré okresy si zopakujú testovanie
Sledujte tu
30. 09. 2020 19:04 | NITRA/TV Markíza

Rodičia Sebastiána († 3) sa stretli s obvinenými lekárkami. Ony odmietajú vinu za jeho smrť

Zdravotné sestry požiadali súd o konanie v neprítomnosti.

Sebastiánkova rodina pred súdom.
Sebastiánkova rodina pred súdom. Foto: TV Markíza

Rodičia trojročného Sebastiána, ktorý zomrel v nemocnici pár hodín po tom, čo ho v Nitre hospitalizovali s cukrovkou, sa v stredu (30. septembra) takmer po štyroch rokoch postavili zoči-voči lekárkam, ktoré sú podľa obžaloby zodpovedné za smrť ich syna.

Zdravotné sestry, ktoré sú tiež obžalované, na súd neprišli. Vtedajšia primárka aj službukonajúca lekárka vinu odmietajú.

Emotívny proces sa začal v stredu ráno na súde v Nitre. Rodičia trojročného Sebastiána sa s obžalovanými zdravotníčkami stretli už na chodbe pred pojednávacou miestnosťou.

Fotografia chlapčeka.
Fotografia chlapčeka. Foto: TV Markíza
 

Na súd prišli dve zo štyroch obžalovaných. Zdravotné sestry požiadali sudcu o konanie v ich neprítomnosti. Obhájiť sa na súd tak prišli len vtedajšia primárka detského oddelenia a lekárka, ktorá mala v tom čase službu.

Bývalá primárka si myslí, že žaloba je účelová. „Som takmer štyri roky bez syna. Jediné, čo si prajem, je, aby tu bol spať,“ konštatovala mama nebohého chlapčeka Dominika Sebinková.

Podľa obžaloby chlapček, ktorého na detskú oddelenie JIS prijali s podozrením na cukrovku, nedostal v nemocnici správnu liečbu. Zomrel v dôsledku ťažkého opuchu mozgu.

„Porušením dôležitej povinnosti vyplývajúcej z jej povolania a uloženej jej podľa zákona inému z nedbanlivosti spôsobila smrť a taký čin spáchala na chránenej osobe - dieťati,“ konštatoval prokurátor.

Sebastiánkov hrob.
Sebastiánkov hrob. Foto: TV Markíza
 

Pred sudcom vypovedali obe zdravotníčky, vinu odmietli. Podľa obhajcu službukonajúcej lekárky príčinná súvislosť medzi konaním obžalovanej s následkom, ktorý nastal, absentuje.

„Postupovala som normálne podľa všetkých odporúčaných protokolov aj vedomostí, ktoré boli v tom čase dostupné,“ povedala bývalá primárka.

Vypovedala, že v službe bola v osudný deň do 15.00 h a v tom čase chlapček podľa jej slov nemal žiadne prejavy opuchu mozgu. „Pre mňa je veľmi ťažké počúvať, ako sa niekto bráni a tvári sa, že nie je vinný,“ dodala pani Sebinková.

Sudca plánuje vypočuť aj ďalších svedkov.

Reportáž spracovala Monika Koleková.

 

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce