30. 09. 2020 19:35 | BRATISLAVA/TV Markíza

Už sú známe podrobnosti, prečo bývalý šéf daňových kriminalistov Makó skončil vo väzbe

V kauze sa objavil aj muž, ktorý mal gangu takáčovcov donášať informácie z bezpečnostných zložiek.

Ľudovít Makó v putách.
Ľudovít Makó v putách. Foto: TASR - Ján Krošlák

Vyhrážal sa plačúcej žene, spolupracoval s mafiánmi a vynášal informácie. Známe sú podrobnosti, prečo bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó skončil vo väzbe. Ten čelí obvineniu, že roky napomáhal zločineckej skupine takáčovcov. Vypovedá proti nemu množstvo svedkov a on sám sľubuje spoluprácu.

Bývalého šéfa kriminálneho úradu finančnej správy stíhajú za vydieranie a obmedzovanie osobnej slobody. Uznesenie o jeho vzatí do väzby, ktoré má naša redakcia k dispozícii, popisuje, ako sa spolčil s takáčovcami.

Svedectvá členov tejto skupiny popisujú ako Makó v minulosti ešte ako šéf SBS-ky vydieral a zastrašoval ľudí. A zúčastnil sa na takzvanom čiernom výjazde tohto gangu.

„Obvinený na pani kričal, nútil ju k priznaniu ku krádeži a sprenevere tovaru, pričom podľa vedomostí svedka sa pani zosypala až po tom, čo sa jej obvinený začal vyhrážať basou,“ píše sa v uznesení.

Pred notárom potom mala spísať zápisnicu o vrátení dlhu 100-tisíc eur. Prípad siaha do roku 2011, ide o incident v istom logistickom centre, v ktorom mal Makó s takáčovcami zadržiavať aj jeho zamestnancov. „Boli v priestoroch skladu zadržiavaní proti ich vôli, pričom im zo strany členov „čierneho“ výjazdu bolo zakázané medzi sebou komunikovať, slobodne sa pohybovať,“ konštatuje sa v dokumente.

Makó sa bránil, že si len robil svoju prácu šéfa SBS-ky, vydieranie odmieta. Keď sa stal riaditeľom daňových kriminalistov, podľa prokuratúry bol so zločineckou skupinou naďalej v kontakte a keď polícia na takáčovcov pred tromi rokmi udrela a chcela im zablokovať účty, Makó mal zariadiť, aby mohli s peniazmi ďalej hýbať. „Za vyššie opisovanú činnosť obvineného bola jeho osobe vyplatená odmena,“ píše sa v uznesení.

Podľa jeho znenia Makó varoval gang pred plánovanou raziou daniarov. Pred sudcom odmietol, že bol členom tejto skupiny, spochybnil aj výpovede svedkov, no zároveň sa rozhodol s prokurátorom spolupracovať a požiadal o štatút utajeného svedka.

„Zároveň vie poskytnúť rôzne dôkazy a informácie súvisiace s inou trestnou činnosťou. Samozrejme, aj v daňovej a inej oblasti,“ konštatuje sa v dokumente.

Portál topky.sk pred pár dňami informoval, že Makó mal prehovoriť o vysokopostavenom prokurátorovi i policajných funkcionároch. „K týmto otázkam vám to neviem ani nemôžem jednoducho odpovedať, nemôžem ich ani potvrdiť, ani vyvrátiť,“ zdôraznil Makóov advokát Zoltán Perhács.

Z uznesenia vyplýva, že okrem Makóa majú byť v tejto kauze obvinení členovia skupiny takáčovcov, vrátane údajného bosa Ľubomíra Kudličku.

František Böhm.
František Böhm. Foto: TV Markíza
 

Pred sudcu v stredu (30. 9.) predviedli aj Františka Böhma, ktorý mal gangu takáčovcov donášať informácie z bezpečnostných zložiek. Po tom, čo sa vrátil z Chorvátska, pobudol pár dní v karanténe a následne ho sudca poslal do väzby.

Dôvodom bola obava z možného ovplyvňovania svedkov či z pokračovania v trestnej činosti. Böhm podal proti väzbe sťažnosť, definitívne tak o nej rozhodne až Najvyšší súd.

Tému spracoval reportér René Medzihradský.

 


VIAC Z Domáce