06. 10. 2020 15:24 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Sudca ŠTS Truban bude čeliť disciplinárke, dôvodom sú údajné vzťahy s advokátom

Hrozí mu preloženie na súd nižšieho stupňa.

Sudca Michal Truban
Sudca Michal Truban Foto: TV Markíza

Predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala a predseda súdnej rady Ján Mazák podajú disciplinárny návrh na sudcu Špecializovaného trestného súdu Michala Trubana. Dohodli sa na tom na utorkovom (6. 10.) stretnutí.

Podanie návrhu vychádza z dôvodného podozrenia možnej zaujatosti Trubana pri rozhodovaní o väzbe pre nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra, informovala hovorkyňa kancelárie súdnej rady Veronika Müller.

Prečítajte si: Šeliga chce, aby Súdna rada preverila Trubanovo rozhodnutie pri Bödörovi

"V prípravnom konaní v trestnej veci Norberta Bödöra Michal Truban rozhodoval napriek tomu, že vedel o obsahu výpovede svedka obvineného Mareka Kodadu. Tento svedok sudcu Trubana označil za osobu, ktorá mala profitovať zo zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku uzavretej medzi Pôdohospodárskou platobnou agentúrou a Altmayer, s.r.o. pričom v predmetnej veci mal intervenovať advokát Ján Gajan," informuje rada na webe.

Ako sa v záveroch rokovania konštatuje, Truban v postavení svedka uviedol pred orgánom činným v trestnom konaní, že sa s advokátom Gajanom dlhší čas nestretával. Rovnako tieto stretnutia popieral aj pred osobitnou komisiou súdnej rady a pri pohovore s Hrubalom však už istú presnejšie nešpecifikovanú mieru kontaktov pripúšťal.

Predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala.
Predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala. Foto: TASR
 

"Z doteraz zadovážených informácií však vyplýva podozrenie, že Michal Truban  s Jánom Gajanom  udržiaval dlhodobé pravidelné styky, ku ktorým  dochádzalo v sídle advokátskej kancelárie," píše sa v odôvodnení.

Podľa Hrubalu a Mazáka ak sa v konaní pred disciplinárnym senátom potvrdí taká intenzita vzťahov medzi Trubanom a spomínaným advokátom, ktorá vyplýva zo zadovážených informácií, je namieste požadovať uložiť Trubanovi disciplinárne opatrenie. To by mohlo byť   preloženie na súd nižšieho stupňa.


VIAC Z Domáce