07. 10. 2020 11:27 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Kracina, ktorý mal zháňať ostreľovačov na zabitie Žilinku, ostáva vo väzbe

Najvyšší súd mu zamietol sťažnosť proti nej.

Dušan Kracina.
Dušan Kracina. Foto: TV Markíza

Senát Najvyššieho súdu zamietol Dušanovi Kracinovi sťažnosť proti väzbe, do ktorej ho poslal sudca Špecializovaného trestného súdu ešte 23. septembra. Je obvinený z prípravy vrážd prokurátora ÚŠP Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica.

Média o tom informovala hovorkyňa súdu Alexandra Važanová s tým, že dôvody tzv. útekovej a preventívnej väzby u obvineného stále pretrvávajú.

Národná kriminálna agentúra v rámci akcie Objednávka zadržala Kracinu a obvinila ho v pondelok (21. 9.) z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy v štádiu prípravy. Mal pripravovať vraždy Žilinku a advokáta Lipšica. Na trestnom čine sa mal Kracina zúčastniť ako objednávateľ.

Ponúkané sumy za vraždy.
Ponúkané sumy za vraždy. Foto: TV Markíza
 

Z príprav vrážd prokurátora GP Petra Šufliarskeho, Žilinku a Lipšica obvinil vlani koncom augusta vyšetrovateľ úradu inšpekčnej služby Alenu Zsuzsovú, Tomáša Szabóa, Miroslava Marčeka a Zoltána Andruskóa.

Objednávka na vraždy Žilinku a Lipšica mala prísť na jeseň 2017. Prijať ju mala Alena Zsuzsová, ktorej Najvyšší súd v tomto prípade zamietol prepustenie z väzby.

Podľa vyjadrení Žilinku a Šufliarskeho bola motívom pripravovaných vrážd ich práca. Lipšic si myslí, že motív zavraždiť ho mal podnikateľ Marian Kočener.

Kracina sa objavil v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka. Odsúdený Zoltán Andruskó tvrdil, že ho navštívil v mene nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra. Mal mu oznámiť, že v súvislosti s vraždou hľadajú v Maďarsku bieleho koňa.

Viac sa dozviete z reportáže Zuzany Ferenčákovej.

 


VIAC Z Domáce