07. 10. 2020 14:38 , článok bol aktualizovaný 07. 10. 2020 16:10 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Matovič sa pri téme miliónov pre VšZP ostro pustil do Haščáka

Matovič komentoval rozhodnutie vlády dofinancovať štátnu poisťovňu.

Premiér Igor Matovič.
Premiér Igor Matovič. Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Premiér Igor Matovič sa vyjadril k rozhodnutiu vlády dofinancovať Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP) sumou 100 miliónov eur. Ministerstvo zdravotníctva pôvodne navrhovalo dofinancovanie vo výške 300 miliónov eur.

Návrhom dofinancovania VšZP sa vláda zaoberala už počas minulotýždňového rokovania (30. 9.). Šéf rezortu financií Eduard Heger vtedy uviedol, že materiál potrebujú prebrať v pokoji a na koaličnej rade.

Obe súkromné zdravotné poisťovne Dôvera aj Union tento krok považujú za "neférový" a skritizovali ho. Heger nevidí dôvod, prečo by sa štát mal podieľať na stratách, keď sa súkromné zdravotné poisťovne nechceli podeliť o zisk.

Štátna VšZP reaguje, že kroky súvisiace s dofinancovaním sú plne v kompetencii jediného akcionára.

Viac sa dozviete z priloženého videa:

 

"Nie sme tu na to, aby sme futrovali súkromné účty Jaroslava Haščáka na Cypre," uviedol Matovič na adresu šéfa finančnej skupiny Penta, pod ktorú patrí Dôvera.

"Chcel by som poslať odkaz pánovi Haščákovi do Penty a spýtať sa, či sa nehanbí, že od roku 2009 do roku 2019 cez svoju zdravotnú poisťovňu Dôvera vytiahol zo slovenského zdravotníctva 705 miliónov eur, z toho 460 miliónov eur cez "fiktívny zisk", ktorý mu umožnili Peter Pellegrini s Robertom Ficom, kde nezaplatil ani jedno euro a vytuneloval peniaze do schránky na Cypre a zvyšok cez ďalší zisk, ktorý si každý jeden rok vykazoval," uviedol premiér.

Na vyjadrenia premiéra reagovala aj samotná Dôvera. Cieľom prerozdeľovacieho systému podľa jej slov nemá byť účelové plnenie kasy štátnej poisťovne, ale kompenzácia nákladov na chorľavejších poistencov.

"Jeho cieľom nemá byť ani rozdeľovanie nehospodárneho míňania peňazí do ostatných zdravotných poisťovní. Posledná zmena sa udiala na základe návrhov spoločnosti GuptaStrategist, ktorá sa okrem iného zaoberá aj prerozdeľovacím mechanizmom v Holandsku - v krajine s dlhodobo najlepšie hodnoteným systémom zdravotného poistenia v EÚ. Všetky zdravotné poisťovne tieto návrhy akceptovali v rámci Asociácie ZP," dodala poisťovňa.


VIAC Z Domáce