07. 10. 2020 17:20 | BRATISLAVA/TV Markíza

Gastro prevádzky sú zúfalé a žiadajú o pomoc. Minister financií ju však odmieta

Vraj nemajú nízke tržby iba oni, ale aj štát.

Zachráňme gastro prevádzky.
Zachráňme gastro prevádzky. Foto: TV Markíza

Doterajšia pomoc nestačí, tržby im dramaticky padajú a mnohé budú musieť zatvárať. Gastro prevádzky žiadajú nižšiu DPH. Minister financií však odkazuje, že takto to nepôjde.

Na jar museli zatvoriť ako prvé, v lete si vydýchli, no hneď potom skočili do druhej vlny pandémie, kedy prišli ďalšie opatrenia. Žiadne oslavy a hromadné podujatia, obmedzený počet hostí, ktorí musia sedieť za stolmi v rozostupoch, najneskôr do desiatej večer.

Posledné dni im vraj začali tržby padať rapídne dole, obraty sú polovičné a mnohé prevádzky prepúšťali, fungujú v obmedzenom režime alebo sú čiastočne zatvorené. Doterajšia pomoc vraj nestačí, vláde adresovali list, v ktorom žiadajú dočasné zníženie DPH na päť percent.

Upozorňujú, že reštaurácie na Slovensku platia ako jedny z mála najvyššiu sadzbu. Napríklad Poľsko či Maďarsko ju majú nízko dlhodobo. Dočasne ju počas pandémie znížili Rakúsko či Nemecko.

„V tomto momente si myslím, že oni práve nie sú ten segment, ktorý by potreboval pomôcť. Samozrejme, úplne rozumiem tomu, že majú nižšie tržby a budú to musieť ešte chvíľu vydržať, ale povedzme si na rovinu, nižšie tržby má aj štát. Výrazne nižšie,“ reagoval na ich požiadavku Eduard Heger, minister financií.

Minister hospodárstva po vláde naznačil, že sa pripravuje ďalšia schéma pomoci, ktorá by mala zahŕňať aj tento sektor. V akej podobe a kto by si mohol o podporu žiadať, zatiaľ neupresnil.

Viac sa dozviete z reportáže Andrey Macoškovej.

 


VIAC Z Domáce