08. 10. 2020 11:53 , článok bol aktualizovaný 08. 10. 2020 15:11 | BRATISLAVA/TASR

Čaputová: Úsilie a nádej Cichanovskej sú hodné nášho rešpektu

Podľa Matoviča je pre mnoho žien vo svete i v Európe vzorom, Korčok ju považuje za odvážnu ženu.

Bieloruská opozičná líderka Svetlana Cichanovská.
Bieloruská opozičná líderka Svetlana Cichanovská. Foto: TASR
Bieloruská opozičná líderka Svetlana Cichanovská.
Bieloruská opozičná líderka Svitlana Cichanovská a predseda vlády Igor Matovič.
Zuzana Čaputová a predstaviteľka bieloruskej opozície a bývalá prezidentská kandidátka Sviatlana Cichanovská.

Prezidentka Zuzana Čaputová vo štvrtok prijala jednu z líderiek bieloruskej opozície Sviatlanu Cichanovskú. Úsilie a nádej, ktorú nestráca ani v ťažkej životnej situácii, je podľa prezidentky hodná nášho rešpektu. Informovala o tom na sociálnej sieti. "Celý demokratický svet vrátane SR považuje snahu státisícov demonštrujúcich Bielorusov a Bielorusiek o slobodné voľby za oprávnenú," uviedla Čaputová.

Bitie, zatýkanie pokojne demonštrujúcich ľudí, odmietanie zdravotnej starostlivosti zraneným demonštrantom či vynucovanie odchodov opozičných predstaviteľov z krajiny sú podľa nej praktiky, ktoré ukazujú, že režim Alexandra Lukašenka stratil legitimitu.

Čaputová upozornila, že Cichanovská pre svoju krajinu veľa obetovala. Okrem iného musela nedobrovoľne opustiť svoj domov v Minsku.

Zuzana Čaputová a predstaviteľka bieloruskej opozície a bývalá prezidentská kandidátka Sviatlana Cichanovská.
Zuzana Čaputová a predstaviteľka bieloruskej opozície a bývalá prezidentská kandidátka Sviatlana Cichanovská. Foto: TASR
 

Slovensko je aj do budúcna pripravené stáť pri bieloruskom ľude v boji za slobodu a demokraciu. Po stretnutí s líderkou bieloruskej opozície to povedal premiér Igor Matovič. Zároveň tvrdí, že Cichanovská je pre mnoho žien vo svete, ale aj v Európe vzorom.

Poznamenal, že je cenné, keď sa ľud postaví diktátorom. "O to cennejšie je, keď sa diktátorovi postavia ženy a postavia sa na čelo boja proti útlaku," povedal s tým, že si váži jej osobný postoj. Verí, že v tomto boji vydrží Cichanovská až do konca.

Na stretnutí premiér líderku bieloruskej opozície ubezpečil o podpore slovenskej vlády voči bieloruskému ľudu. "Zároveň som ubezpečil, že Slovensko neuznáva súčasného akože prezidenta Alexandra Lukašenka za prezidenta," poznamenal Matovič.

Ako dodal, je normálne prehrať voľby. "Ale voľby sú vtedy voľbami, keď sú demokratickými. To, čo sa udialo v Bielorusku, demokratické, transparentné a spravodlivé určite nebolo," poznamenal premiér. Slovensko je podľa neho aj do budúcna pripravené stáť pri bieloruskom ľude v boji za slobodu a demokraciu. "Veríme, že tak ako sa to kedysi podarilo nám na Slovensku alebo v Československu, tak sa to podarí nakoniec aj vám," dodal predseda vlády.

Bieloruská opozičná líderka Svitlana Cichanovská a predseda vlády Igor Matovič.
Bieloruská opozičná líderka Svitlana Cichanovská a predseda vlády Igor Matovič. Foto: TASR
 

Cichanovská je rada, že na Slovensku cíti veľkú podporu v boji za slobodu, ktorý v Bielorusku vedú. "Veľmi si vážime podporu, ktorú cítime, najmä v podobe študentských programov a humanitárneho koridoru. Za túto podporu sme nesmierne vďační," uviedla Cichanovská.

Cieľom Slovenska podľa Matoviča nie je, aby sa Bielorusko rozhodlo pre západ alebo pre Rusko. "Cieľom je, aby Bielorusko malo umožnené žiť v slobodnej krajine a slobodne sa vo voľbách rozhodnúť, ako chce spravovať svoju krajinu," povedal. Zároveň verí, že tak ako krajiny EÚ, tak aj Rusko a krajiny na východ od Bieloruska doprajú krajine slobodne a demokraticky sa rozhodnúť.

Matovič počas brífingu po stretnutí s Cichanovskou poznamenal, že o tom, či Slovensko stiahne svojho veľvyslanca z Bieloruska, budú diskutovať najskôr na vláde. "Nevylučujeme takýto krok, ale je to na zodpovedné zváženie," uzavrel predseda vlády.

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok sa vo štvrtok v Bratislave stretol s bieloruskou opozičnou líderkou Svjatlanou Cichanovskou, ktorá na Slovensko pricestovala na medzinárodnú bezpečnostnú konferenciu GLOBSEC.

"Je to odvážna žena. Pripomeňme si: vstúpila do politiky v situácii, keď jej manžel chcel kandidovať na prezidenta v jej krajine a namiesto toho sa ocitol vo väzení, v ktorom je dodnes," vyhlásil šéf slovenskej diplomacie.

V rozhovore osobitne ocenil úsilie a odhodlanie S. Cichanovskej: "Nič nesymbolizuje to, o čo ide v Bielorusku lepšie ako práve príbeh jej a jej manžela. Svetlana má obdivuhodné odhodlanie ísť za tým, čo je pre nás dnes tak samozrejmé a pre Bielorusov tak vzdialené: slobodne vyjadriť svoj názor na to kto a ako má spravovať ich spoločnosť. Celý náš záujem o dianie v Bielorusku je práve o tomto."

V závere stretnutia minister I. Korčok venoval bieloruskej aktivistke pamätnú fotografiu s odkazom: "Z ulíc Bratislavy v Novembri 1989 do ulíc Minska v Októbri 2020."

"Želám Bielorusom slobodnú voľbu o osude ich krajiny a s akýmkoľvek výsledkom bude, nech je ich slobodná, tak ako tá naša v roku 1989," uzavrel šéf slovenskej diplomacie.

Viac sa dozviete z reportáže Viktora Serebyaka.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce