10. 10. 2020 12:00 | BRATISLAVA/TASR

Svetový deň duševného zdravia, ministerstvo plánuje reformu v oblasti starostlivosti o chorých

V tejto oblasti je potrebná optimalizácia ambulantnej siete.

Svetový deň duševného zdravia pripadá každý rok na 10. októbra.
Svetový deň duševného zdravia pripadá každý rok na 10. októbra. Foto: TASR

Ministerstvo zdravotníctva SR pripravuje reformu psychiatrickej starostlivosti. Pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia to uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová. Postupne odstránia nesystémové kroky v oblasti starostlivosti o duševné zdravie a jej zefektívnenie v prospech pacientov je jednou z priorít rezortu.

 

Šéf rezortu Marek Krajčí v tejto súvislosti uviedol, že v tejto oblasti je rovnako potrebná optimalizácia ambulantnej siete. Sľubuje si od toho lepšiu dostupnosť psychiatrickej a psychologickej zdravotnej starostlivosti a tiež skrátenie čakacej doby.

Ambíciou MZ SR je tiež zvýšenie komfortu pacientov na oddeleniach tak, aby Slovensko dosiahlo európsky štandard. "V súvislosti s COVID-19 aj Svetová zdravotnícka organizácia varuje, že v mnohých krajinách bude narastať počet pacientov, ktorí si budú vyžadovať starostlivosť v oblasti duševného zdravia. Potrebujeme nastaviť kvalitne systém poskytovania zdravotnej starostlivosti aj v tejto oblasti," komentoval.

Ministerstvo poukázalo tiež na to, že plánuje vznik centier duševného zdravia, tie sú aktuálne vo finálnej fáze prípravy spracovania. Plánuje tiež zabezpečiť poskytovanie zdravotnej starostlivosti v rôznych typoch domovov sociálnych služieb, takisto pre deti a dospievajúcich. "Chceme podporiť fungovanie denných psychiatrických stacionárov nielen pre dospelých, ale aj pre deti a adolescentov," doplnil Krajčí.

Pandémia koronavírusu

Pandémia nového koronavírusu negatívne ovplyvnila aj duševné zdravie veľkej skupiny obyvateľstva. Počet ľudí, ktorí za posledné mesiace vyhľadávajú odbornú pomoc, prudko narastá, zhoršuje sa i stav stabilizovaných pacientov. Povedal to prednosta I. psychiatrickej kliniky Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach Jozef Dragašek pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia. Ako tiež nemocnica podotýka, podpora duševného zdravia obyvateľov je dôležitá nielen z medicínskeho, ale i ekonomického hľadiska.

"Za ostatných osem mesiacov sme svedkami prudkého nárastu úzkostných, stresom podmienených porúch. Mnoho dlhoročne stabilizovaných pacientov sa počas pandémie významne zhoršilo," priblížil Dragašek s tým, že odbor nebol na obdobnú situáciu "náležite pripravený". Rezervy vidí v prevencii a tiež zvládaní telemedicíny, ktorá však podľa neho nie je v starostlivosti o duševne chorých pacientov "všeliekom".

Ako o tom informovala Ivana Vaněková z komunikačného oddelenia UNLP, na Slovensku trpí v rámci jedného roka jednou alebo viacerými typmi duševných porúch každý deviaty obyvateľ. "Medzi najčastejšie patria úzkostné poruchy, depresie a poruchy súvisiace s užívaním alkoholu," ozrejmila s tým, že najvyšší výskyt týchto problémov evidujú u ľudí produktívneho veku.

Zuzana Čaputová

Prezidentka Zuzana Čaputová verí, že na Slovensku sa bude do oblasti duševného zdravia investovať viac a tak, aby každý, kto potrebuje pomoc, ju dostal včas a odborne. Pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia, ktorý si spoločnosť pripomína v sobotu, to uviedla na sociálnej sieti.

Jej príhovor si môžete vypočuť tu.

Svetový deň duševného zdravia

Dnešný Svetový deň duševného zdravia prichádza s obzvlášť silným apelom. Žijeme v mimoriadne náročnej dobe. Naše mysle sú zahltené obavami o zdravie, o životy našich blízkych, ale aj o ekonomickú situáciu, budúcnosť a všetko to, čo táto situácia prináša. Viem, že je to náročné a trvá to už veľmi dlho, ale o to dôležitejšie je dbať o svoje vnútro a pripomínať si, že nič netrvá večne a všetko je len dočasné. Starajme sa oň aspoň tak, ako sa staráme o svoje fyzické zdravie. Každý má svoje vlastné zdroje. Pre mňa je pohladením na duši prechádzka v prírode, pre niekoho iného je to samota, či rozhovor s priateľmi. Ak však narážame na svoje limity, nebojme sa požiadať o pomoc odborníkov. Naša duša si zaslúži špeciálnu pozornosť. Starostlivosťou o ňu, pomáhame nielen sebe, ale aj našim blízkym, rodine a komunite. A v tejto súvislosti verím, že na Slovensku budeme do oblasti duševného zdravia investovať viac, aby každý kto potrebuje pomoc, ju dostal včas a odborne.

Uverejnil používateľ Zuzana Čaputová Sobota 10. októbra 2020

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce