11. 10. 2020 12:44 , článok bol aktualizovaný 11. 10. 2020 14:15 | BRATISLAVA/TASR

Sulík odišiel z krízového štábu, nesúhlasí so zatváraním prevádzok. Matovič hovorí o nulovom EQ

SaS chce, aby boli reštaurácie a ďalšie prevádzky otvorené za dodržania prísnych hygienických opatrení.

Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík.
Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík. Foto: TASR

Strana SaS je proti tomu, aby sa zatvárali reštaurácie, fitnescentrá či divadlá, bolo by to mimoriadne škodlivé pre ekonomiku. Počas rokovania ústredného krízového štábu to povedal šéf strany a minister hospodárstva Richard Sulík. Návrh na zatvorenie týchto prevádzok podľa neho predstavila pandemická komisia vlády. Sulík dúfa, že k takémuto rozhodnutiu nedôjde. Ministra tiež prekvapilo, že nikto z odborníkov neprišiel s presnými dátami.

ČÍTAJTE TIEŽ: Kompletný zoznam nových opatrení: Vracajú sa hodiny pre seniorov a zatvoria sa niektoré prevádzky

SaS je podľa Sulíka za to, aby boli reštaurácie a ďalšie prevádzky otvorené za dodržania prísnych hygienických opatrení, ako sú dvojmetrové odstupy, rúška či dezinfekcia rúk.

 

"Veľmi ma prekvapilo, že nikto z odborníkov nemá dáta. Nevieme, koľko z nakazených chodí pravidelne do fitnescentra, divadla, reštaurácií," povedal novinárom. Preto tieto zákazy považuje za "strieľanie od pása" a mimoriadne škodlivé pre ekonomiku.

Po odchode z krízového štábu Sulík na Facebooku napísal takýto status.

BEZ ČÍSEL NEZATVÁRAJME! Nevieme, koľko ľudí sa nakazilo v reštauráciách či fitnesscentrách, a už vôbec nie v divadle....

Uverejnil používateľ Richard Sulik   Nedeľa 11. októbra 2020

Reakcia na seba nenechala dlho čakať

V relácii Na telo naživo vystúpil minister zdravotníctva Marek Krajčí, ktorý Sulíkove vyjadrenia tvrdo kritizoval. Dohoda vraj bola, že kým sa rokovanie neuzavrie, žiadne opatrenia sa nebudú komunikovať smerom k verejnosti. Ešte tvrdšie sa vyjadril Juraj Šeliga zo Za ľudí, ktorý šéfa SaS vyzval, aby prestal vypisovať na sociálnej sieti a vrátil sa na krízový štáb.

Na Facebooku sa napokon vyjadril aj premiér Igor Matovič. Príspevok začal titulkom "Nulové EQ". Na margo Richarda Sulíka uviedol: "Sú ľudia, ktorí sa aj v mimoriadne ťažkej situácii nevedia správať ako zodpovední politici. A veľmi ma to mrzí."

Celý status si prečítajte tu:

NULOVÉ EQ Sú ľudia, ktorí sa aj v mimoriadne ťažkej situácii nevedia správať ako zodpovední politici. A veľmi ma to...

Uverejnil používateľ Igor Matovic   Nedeľa 11. októbra 2020

Pod premiérovým statusom prestrelka pokračovala:

Komentáre pod premiérovým statusom.
Komentáre pod premiérovým statusom. Foto: Facebook
 

Za ľudí volajú v prípade zatvorenia po kompenzáciách

Strana Za ľudí tvrdí, že v prípade zatvárania prevádzok sa zároveň musia prijať aj kompenzačné opatrenia. Najtvrdšie opatrenia treba podľa predsedníčky strany a ministerky investícií Veroniky Remišovej prijímať na regionálnom princípe. Štát musí podľa nej na svojej strane ďalej zlepšovať systém testovania a trasovania.

"Budeme presadzovať, aby vláda rýchlo a efektívne pomáhala ľuďom pracujúcim v zatvorených prevádzkach, ľuďom, ktorí nemôžu pre opatrenia pracovať alebo musia byť doma s deťmi," uviedla Remišová.

Dodala, že najtvrdšie opatrenia, ktoré dopadnú na ekonomiku, malé a stredné podniky, ale aj na školy a občanov, treba prijímať na regionálnom princípe. "Napríklad na Orave je z dôvodu šírenia vírusu s ohniskom najmä na svadbách a rodinných oslavách desaťkrát horšia situácia ako v Bratislave a až 20-krát horšia situácia ako vo Zvolene," skonštatovala.


VIAC Z Domáce