12. 10. 2020 08:53 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Kedysi pózoval na fotke s Bödörom. Exfunkcionár NAKA bol na výsluchu pre lustrácie

Milan Mihálik je obvinený z troch trestných činov.

Milan Mihálik.
Milan Mihálik. Foto: TASR - Jakub Kotian

Exfunkcionár Národnej kriminálnej agentúry sa prvýkrát postavil pred vyšetrovateľa ako obvinený. Milan Mihálik má na krku závažné stíhanie, ktoré súvisí s nezákonnými lustráciami. Na inšpekcii sa dlho neohrial.

"Vyšetrovateľ ÚIS obvinili 42-ročného muža zo zločinu zneužívania právomocí verejného činiteľa v súbehu s neoprávneným nakladaním s osobnými údajmi a s prečinom ohrozenia vyhradenej a dôvernej skutočnosti," povedala pre TV Markíza hovorkyňa ministerstva vnútra Petra Friese.

Hrozí mu 10-ročné väzenie

Z paragrafov, ktoré má bývalý zástupca šéfa finančnej jednotky NAKA na krku, vyplýva, že vyšetrovateľ ho viní nielen zo zneužitia postavenia, ale aj z toho, že vylustrované informácie niekomu posunul a tak vyzradil to, čo je v utajenom režime. Za to mu v prípade dokázania viny hrozí až 10 rokov väzenia.

Milan Mihálik sa u vyšetrovateľa dlho nezdržal. Približne po 15 minútach bolo po všetkom. Do reči obvinenému expolicajtovi nebolo. Na otázky neodpovedal ani jeho advokát Eugen Cimmerman. Ten, mimochodom, zastupuje aj nitrianskeho oligarchu Norberta Bodora.

Milan Mihálik v spoločnosti Norberta Bödöra.
Milan Mihálik v spoločnosti Norberta Bödöra. Foto: SaS
 

Kamarát s Bödörom?

V minulosti si s Norbertom Bödörom v minulosti zapózovali na spoločnej fotografii v nitrianskom podniku Zlatý kľúčik. Podľa portálu Aktuality.sk má obvinenie Mihálika súvisieť s lustráciami auta, ktoré sa pohybovalo v blízkosti Mariana Kočnera.

13. apríla 2018 poslal cez šifrovanú aplikáciu Threema správu Norbertovi Bödörovi. " Ahoj. Prosím Ťa potreboval by som zistiť komu patrí BL ... .. biely Land Rover discovery. Už som ho niekoľkokrát videl motať sa za mňou. Dík," napísal Kočner Bödörovi.

Napokon mu Bödör výsledok lustrácie poslal o tri dni. Keď odpovedal, že auto je písané na istú firmu, vyžiadal si Kočner ďalšie údaje o jej konateľoch. Podľa správ chcel ich vzájomné prepojenie a všetko čo o nich existuje. Rozoberali dokonca kto má s kým dieťa.

Milana Mihálika zadržali už vlani v septembri. V rukách vyšetrovateľa vtedy skončil aj expolicajt Pavol Vorobjov. Ten je aktuálne vo väzbe pre lustrácie novinárov. No a do tretice vypočúvali i Michala Zubčáka, podriadeného Vorobjova. Ten s vyšetrovateľmi spolupracuje.


 


VIAC Z Domáce