12. 10. 2020 17:27 | MICHALOVCE/TV Markíza

Zemplín je zamorený toxickými PCB látkami. Ľuďom neodporúčajú jesť vajíčka ani domáce mäso

Okolie Strážskeho malo byť v týchto dňoch rozvŕtané ako ementál, no nestalo sa tak.

Zamorená časť Zemplína toxickými látkami
Zamorená časť Zemplína toxickými látkami Foto: TV Markíza

Hygienici im neodporúčajú jensť vajíčka a mäso z domácich chovov. Upozorňujú, že Zemplín je zamorený toxickými PCB látkymi. Ktoré lokality sú zamorené najviac mal ukázať podrobný geologický prieskum. Zatiaľ to vyzerá tak, že z neho nič nebude.

Okolie Strážskeho malo byť v týchto dňoch rozvŕtané ako ementál. Geológovia tu mali urobiť vyše 1000 vrtov a krajinu podrobne preskúmať.

Pravda je ale taká, že geológovia do zeme ešte poriadne ani nezavŕtali. A to by mali byť s projektom hotoví do konca roka. Minister životného prostredia by ale najradšej s prieskumami skoncoval.

Lokality s PCB látkami vraj dobre poznajú. Ďalšie prieskumy by boli podľa neho len zbytočne vyhodenými peniazmi.

Odborník ale tvrdí, že nestačí vedieť len to, kde sa toxický odpad nachádza. A bez geologického prieskumu si likvidáciu envirozáťaže predstaviť nevie.

Geoprieskum za pol milióna eur by mala financovať európska únia. Už teraz je jasné, že do konca roka ho urobiť nestihnú. Ministrovi Budajovi sa nepáči, že prieskumy robia len súkromné firmy. Nechá ich skontrolovať a uskutočnia sa len tie, pri ktorých sa nebude plytvať financiami. 

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce