12. 10. 2020 17:49 , článok bol aktualizovaný 12. 10. 2020 18:32 | BRATISLAVA/TASR, zg

Biskupi napísali Matovičovi list. Žiadajú prehodnotiť zákazy bohoslužieb

Premiér povedal, že list ešte nečítal, ale bude s KBS rokovať.

Na snímke Igor Matovič, Stanislav Zvolenský, Ivan Eľko
Na snímke Igor Matovič, Stanislav Zvolenský, Ivan Eľko Foto: TASR/Dano Veselský

Biskupi tvrdia, že plošné zákazy bohoslužieb žiadaný účinok v boji proti nákaze novým koronavírusom neprinesú. Uviedol to hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara v súvislosti s avizovaným plošným zákazom verejných bohoslužieb.

Hovorca KBS tvrdí, že predseda vlády Igor Matovič rozhodnutie plošného zákazu verejných bohoslužieb predsedovi KBS Stanislavovi Zvolenskému dopredu avizoval.

"Biskupi mali kvôli tomu počas víkendu niekoľko spoločných videokonferencií. Prostredníctvom predsedu KBS sa následne usilovali o komunikáciu s predstaviteľmi štátu, aby sa zachovala možnosť aspoň minimálneho, akokoľvek sprísneného spôsobu verejného slávenia," priblížil Kramara.

Po oznámení plošného zákazu sa rozhodli predsedovi vlády biskupi napísať list. Vyjadrujú mu v ňom podporu v zápase proti šíreniu pandémie, aj to, že je samozrejmé, že cirkev nariadenia štátu poslúchne.

"Biskupi sú však zároveň presvedčení, že plošné zákazy bohoslužieb, ktoré šírenie nákazy nespôsobujú, žiadaný účinok v boji proti nákaze neprinesú," tvrdí Kramara.

Veriacich podľa biskupov pripravia o jedinečný zdroj duchovného života a sviatostnej posily. "Prosia ho preto ešte raz o zváženie vydaného plošného zákazu," uzavrel Kramara.

Premiér Igor Matovič na pondelkovej večernej tlačovej besede konštatoval, že list síce ešte nečítal, ale s KBS bude rokovať.


VIAC Z Domáce