20. 10. 2020 10:11 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sudca Truban bude čeliť disciplinárke, dôvodom je Bödörova kauza

Hrubala si myslí, že sa mal vylúčiť z konania.

Na archívnej snímke Michal Truban.
Na archívnej snímke Michal Truban. Foto: TASR

Predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala a predseda súdnej rady Ján Mazák podali disciplinárny návrh na sudcu súdu Michala Trubana.

"Máme za to, že sa mal pán Truban ako sudca pre prípravné konanie vylúčiť z konania. Nie je však stíhaný za to, ako rozhodol o väzbe podnikateľa Norberta Bödöra," konštatoval Hrubala.

Ak disciplinárny senát návrh schváli, preložia ho na niektorý z okresných súdov. "Má moju dôveru, nevidím dôvod na pozastavenie sudcovskej činnosti," dodal.

Súdna rada už skôr informovala, že v prípravnom konaní v trestnej veci Norberta Bödöra Michal Truban rozhodoval napriek tomu, že vedel o obsahu výpovede svedka obvineného Mareka Kodadu.

"Tento svedok sudcu Trubana označil za osobu, ktorá mala profitovať zo zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku uzavretej medzi Pôdohospodárskou platobnou agentúrou a Altmayer, s.r.o. pričom v predmetnej veci mal intervenovať advokát Ján Gajan," informovala rada na webe.

Ako sa v záveroch rokovania konštatuje, Truban v postavení svedka uviedol pred orgánom činným v trestnom konaní, že sa s advokátom Gajanom dlhší čas nestretával. Rovnako tieto stretnutia popieral aj pred osobitnou komisiou súdnej rady a pri pohovore s Hrubalom však už istú presnejšie nešpecifikovanú mieru kontaktov pripúšťal.

"Z doteraz zadovážených informácií však vyplýva podozrenie, že Michal Truban  s Jánom Gajanom  udržiaval dlhodobé pravidelné styky, ku ktorým  dochádzalo v sídle advokátskej kancelárie," píše sa v odôvodnení.

 

Celé vydanie utorkových Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk


VIAC Z Domáce