22. 10. 2020 08:15 , článok bol aktualizovaný 22. 10. 2020 18:59 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR, TV Markíza

Špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika obvinili z korupcie

Vo štvrtok ráno skončil v rukách NAKA.

Špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika zadržala Národná kriminálna agentúra.
Špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika zadržala Národná kriminálna agentúra. Foto: TASR/Jaroslav Novák
NAKA prehľadáva auto prokurátora Dušana Kováčika.
NAKA prehľadáva auto prokurátora Dušana Kováčika.
Zadržaný Dušan Kováčik.

Po tom, ako vo štvrtok ráno skončil špeciálny prokurátor Dušan Kováčik v putách, ho obvinili okrem iného aj pre trestný čin korupcie.

"Prvého z obvinených, Dušana K., obvinil vyšetrovateľ zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku a z pokračovacieho zločinu zneužitia právomoci verejného činiteľa v súbehu s prečinom ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnost," uviedla polícia.

 

Okrem Kováčika zadržali aj Norberta Paksiho, funkcionára Útvaru zvláštnych policajných činností, ktorý má na starosti napríklad odposluchy.

"Druhého, Norberta P., obvinil vyšetrovateľ zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu zneužitia právomoci verejného činiteľa v súbehu s prečinom ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti a z pokračovacieho obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku v súbehu s prečinom ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti," dodala.

NAKA prehľadáva auto prokurátora Dušana Kováčika.
NAKA prehľadáva auto prokurátora Dušana Kováčika. Foto: TV Markíza
 

Kováčika ráno zadržala NAKA. Podľa informácií TV Markíza sa tak stalo na prezídiu policajného zboru v Bratislave.

Ako prvý o zadržaní informoval dennikn.sk, ktorému to potvrdil zdroj blízky polícii.

61:0

Našiel ho Dobroslav Trnka a stal sa z neho symbol 61:0. Od roku 2009 totiž Dušan Kováčik nepodal ani jednu obžalobu a väčšina veľkých káuz, ktoré dozoroval, išli do stratena. Skóre si šéf Úradu špeciálnej prokuratúry vylepšil až tento rok podaním svojej prvej obžaloby.

 

Celé vydanie štvrtkových Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.  

Reakcie na Kováčikovo zadržanie

Zadržanie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika médiá objednávali už niekoľko mesiacov a bolo im vyhovené.

Vo videu na sociálnej sieti to skonštatoval predseda Smeru-SD Robert Fico. Zdôraznil, že platí prezumpcia neviny a súdy treba vynášať vtedy, keď je niekto právoplatne odsúdený.

"Nechcem sa zaradiť do radu politikov, ktorí mávli rukou a povedali padni komu padni, pretože veci vidím trochu inak. Pokiaľ ide o zadržanie a vôbec stíhanie Dušana Kováčika, tak toto zadržanie médiá objednávali už niekoľko mesiacov a dnes im bolo vyhovené," povedal Fico. Tvrdí, že všetko bolo pripravené, médiá boli na mieste, informovali o zadržaní namiesto polície.

Zdôraznil, že rešpektuje prezumpciu neviny a nebude Dušana Kováčika odsudzovať, kým nebude právoplatne odsúdený. Pripomenul že Dušan Kováčik bol v roku 2004 aj pri ďalších voľbách zvolený s podporou koalície aj opozície. Pýta sa, či jeho zadržanie nebolo objednávkou tak, aby sa zakrylo to, čo robí premiér Igor Matovič (OĽANO).

"Je to odkaz neposlušným prokurátorom, sudcom a ľuďom? Skúste sa správať inak, ako to chcú médiá, skúste sa správať inak, ako to chce Igor Matovič. Popravíme vás a dopadnete tak isto, ako dopadol Dušan K. alebo dopadol pán Truban, alebo ďalší," dodal.

Ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú medializované informácie o zadržaní nijako netešia. Takáto skutočnosť podľa nej prehlbuje nedôveru v prokuratúru. Ak by sa v prípade Kováčika preukázali podozrenia zo spájania trestných činov, znamenalo by to podľa nej hlboké spreneverenie sa poslaniu, ktoré má napĺňať.

"Takáto skutočnosť prehlbuje nedôveru v prokuratúru, ak človek na jej čele je trestne stíhaný, pričom on sám má v zásadnej kompetencii trestne stíhať tých, ktorí sa dopustili trestných činov," doplnila Kolíková prostredníctvom hovorcu rezortu Petra Bublu.

Ďalej uviedla, že je momentálne o to potrebnejšie sústrediť sa na voľbu nového generálneho prokurátora, "aby na čele prokuratúry stál človek, ku ktorému máme veľkú dôveru, že bude statočný".

Zadržanie Kováčika je kľúčový okamih pre boj za spravodlivé Slovensko. Kováčik by mal okamžite odstúpiť z funkcie, vyhlásil podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí). Podobne to vnímajú aj ďalší koaliční politici.

Predseda brannobezpečnostného výboru Juraj Krúpa (OĽANO) podotkol, že spravodlivosť konečne dostihla aj Kováčika. Skonštatoval, že v takýchto prípadoch sa zadržaní prepúšťajú najmä pre procesné chyby, verí preto, že polícia svoju prácu urobila poriadne. Hovorí, že dôkazy sú evidentné.

"Tento pán zamietol pod koberec 63 prípadov," zdôraznil Šeliga s tým, že za svoje funkčné obdobie podal len jednu žalobu. Pripomenul viaceré kauzy z minulosti ako Gorila či financovanie Smeru-SD. Aj tie podľa neho odsúval nabok. Dodal, že jeho zadržanie preto považuje za pozitívnu správu. Podotkol, že Kováčik má právo na prezumpciu neviny, spravodlivý proces a nechce nič dopredu prejudikovať. Tvrdí však, že by mal okamžite odstúpiť.

Dodal, že jeho zadržanie NAKA pre podozrenie, že zrejme nerozhodoval nezávisle, poškodzuje meno ÚŠP. Očakáva preto, že prvá námestníčka GP začne voči nemu disciplinárne konanie. Dodal, že keby mal dnes parlament možnosť podať návrh na jeho odvolanie, tak by to urobil.

"Videli sme, že je tam niekoho podozrení. Konečne sa veci rozhýbali," poznamenal Krúpa s tým, že už si nemôžu byť istí ani ľudia vo vysokých pozíciách, ak konali nezákonne. Verí, že Kováčika neprepustia pre procesné chyby. "Ak polícia vykonala dokonalú prácu, takú, ako by sme od nej očakávali, tak by ho nemali pustiť. Dôkazy sú celkom evidentné," povedal.

Šéf klubu OĽANO Michal Šipoš považuje zadržanie Kováčika za dôkaz, že polícia koná a má konečne rozviazané ruky. Myslí si, že Kováčik už dávno nemal byť na tejto pozícii.

Poslanec Alojz Baránik (SaS) to vidí rovnako. Myslí si, že aj pre iné pochybenie mal dávno stratiť previerku a nemal byť vo funkcii. Vďaka podľa neho platí policajtom, ktorí si robia svoju prácu. Dúfa tiež, že nasledovať budú aj zatýkania ďalších ľudí, ktorí zastávali významné funkcie a pri ktorých existujú podobné podozrenia.

Nezaradený poslanec Peter Pellegrini rešpektuje činnosť orgánov pri zadržaní Kováčika. Verí, že zásah nebol len akciou nejakej skupiny policajtov a že sa uskutočnil za dodržiavania princípov zákonnosti. „Rešpektujem činnosť orgánov činných v trestnom konaní. Opäť len musím vyjadriť presvedčenie a pevne verím, že konajú na základe dôkazov a v zmysle zákonov a Ústavy SR. Nič viac k tomu nepoviem," uviedol Pellegrini s tým, že ak sa zásah konal za dodržania všetkých princípov zákonnosti, treba to rešpektovať bez ohľadu na to, koho sa týka.

 

Špeciálny prokurátor sa pred časom objavil vo výpovedi jedného zo svedkov v kauze mafiánskej skupiny takáčovcov. V uznesení o vzatí do väzby Františka Böhma sa spomínajú okolnosti prepustenia na slobodu údajného šéfa gangu Ľubomíra Kudličku. Dohodu, ktorá vraj vznikla na lodi v Chorvátsku, mal za prokuratúru podľa svedka zastrešovať práve samotný Kováčik. Ten túto informáciu pre embargo neokomentoval.

František Böhm.
František Böhm. Foto: TV Markíza
 

Böhma zadržala polícia v rámci akcie Boží mlyn, pri ktorej v jej rukách skončil bývalý šéf Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovít Makó. Böhm podobne ako Makó išiel do väzby.


VIAC Z Domáce