22. 10. 2020 10:07 | BRATISLAVA/TASR

Exfunkcionár NAKA Štefan Šaróka sa dohodol na vine a treste

Z polície mal vynášať informácie najvraždenejšiemu gangu sátorovcov.

Exfunkcionár NAKA Štefan Šaróka s advokátom.
Exfunkcionár NAKA Štefan Šaróka s advokátom. Foto: TV Markíza

Bývalý funkcionár Národnej kriminálnej agenúry Štefan Šaróka sa dohodol s prokurátorom na vine a treste. Dohodu odobril aj samosudca. Obžalobe čelil za to, že mal z polície vynášať informácie najvraždenejšiemu gangu sátorovcov a bral za to úplatky.

Dostal teda trojročný trest s podmienečným odkladom na päť rokov a zaplatiť musí aj peňažný trest 35-tisíc eur. Ak tak neurobí, pôjde do väzenia za pokračujúci zločin prijímania úplatku. Zároveň sa musí podrobiť výchovnému programu a bude mať aj probačný dohľad.

Pôvodne mu pritom hrozil oveľa vyšší trest a na krku mal nielen obvinenie z brania úplatku ale aj prečin zneužívania právomocí verejného činiteľa. To ale prokurátor zrušil a prísnu trestnú sadzbu znížil, lebo bola podľa neho vraj nezákonná.

Šaróka mal v rokoch 2011-2013 vynášať informácie vraždenému gangu sátorovcov a brať úplatky od člena skupiny Kristiána Kádára, ako aj vysokopostaveného člena zločineckého gangu Františka Zákala. Na účet fiktívnej osoby mu mali cez ďalších ľudí poslať 51-tisíc eur. Okrem toho mu kúpili auto, motorku, notebooky a inú techniku.

V spomínaných rokoch bol vo vysokej funkcii Národnej kriminálnej agentúry, predtým Úradu boja proti organizovanej kriminalite. Šéfoval Protizločineckej jednotke, expozitúre Západ, teda mal pod palcom nie len Nitriansky, ale aj Trnavský a Trenčiansky kraj a prístup k mnohým informáciám. Policajtom bol vyše 20 rokov.

 

Celé vydanie štvrtkových Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.  


VIAC Z Domáce