23. 10. 2020 11:18 , článok bol aktualizovaný 23. 10. 2020 18:18 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Pretestovanie poslancov: Kotlebovci, ktorí COVID-19 spochybňujú, majú najviac pozitívnych

Poslancov testovali v bratislavskej Nemocnici sv. Michala.

Milan Mazurek a Martin Beluský.
Milan Mazurek a Martin Beluský. Foto: TASR

Všetci poslanci parlamentu mali v piatok (23. 10.) absolvovať antigénové testy na koronavírus. Testovania sa však zúčastnilo iba 94 poslancov, štyria z nich mali pozitívny výsledok. Traja sú členovia ĽSNS a jeden OĽANO. Pozitívny test mala aj asistentka jedného z pozitívne testovaných poslancov.

Podvečer potvrdil nákazu koronavírusom aj štvrtý poslanec ĽSNS Ondrej Ďurica, ten sa však plošné testovania nezúčastnil. V karanténe bol už predtým vzhľadom na pozitívny výsledok šéfa strany Mariana Kotlebu.

Po piatkovom otestovaní antigénovým testom mali pozitívny výsledok na ochorenie COVID-19 aj poslanci za ĽSNS Martin Beluský, Magdaléna Sulanová a Andrej Medvecký.

Pozitívny výsledok mal aj Milan Potocký z OĽaNO. "Žiaľ môj výsledok bol pozitívny a preto najbližších 10 dní zostávam v karanténe. Nakazil som sa aj napriek tomu, že som si dával pozor. Buďte preto prosím vás maximalne opatrní a zodpovední. Dodržujte všetky opatrenia, aby ste chránili to najcennejšie čo všetci máme: Naše životy a zdravie," napísal na Facebooku.

Všetci 13 poslanci klubu SaS, ktorí sa v piatok nechali otestovať antigénovými testami, majú negatívny výsledok, čo potvrdil hovorca SaS Ondrej Šprlák.

Testovať sa v piatok bolo aj všetkých 17 poslancov za Sme rodina. Šéf poslaneckého klubu hnutia Peter Pčolinský predpokladá, že všetci majú negatívny výsledok.

Testovať sa boli aj poslanci Za ľudí, podľa šéfky klubu Jany Žitňanskej zatiaľ neevidujú pozitívny výsledok.

 

Celé vydanie piatkových Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk

Poslanci za Smer a Hlas na testovanie nešli

Otestovať sa však nedali poslanci za Smer-SD a nezaradení poslanci pôsobiaci v mimoparlamentnej strane Hlas-SD. Potvrdili to hovorcovia strán.

Smer to odôvodňuje odporúčaním hlavného hygienika SR Jána Mikasa aj nespoľahlivosťou antigénových testov. Nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho sa plánujú dať otestovať v pondelok (26. 10.), keď sa má konať opakované pretestovanie.

"My sa žiadneho cirkusu, ktorý nám tu organizuje Matovič s Kollárom nebudeme zúčastňovať. Máme na to aj iné dôvody," uviedol Fico na piatkovom tlačovom brífingu s tým, že sa na testovanie pýtali hlavného hygienika. Mal im povedať, že ak uplynula desaťdňová lehota, odkedy bol poslanec Marian Kotleba (ĽSNS) v pléne, nie je dôvod utekať na testy. Kotleba mal pozitívny test na COVID-19.

Fico má tiež výhrady k nekvalite antigénových testov a ich nákupu. Hovorca strany Ján Mažgút zdôraznil, že ak by niektorý z poslancov Smeru-SD považoval za potrebné sa nechať otestovať, využili by presnejšie testy, napríklad PCR testy. Testovanie teda nechávajú na individuálnom rozhodnutí poslancov.

Podľa hovorkyne strany Hlas-SD Patrície Medveď Macíkovej sa má v pondelok konať opätovné pretestovanie organizované Kanceláriou NR SR. "Ďakujeme za túto možnosť vedeniu parlamentu, nakoľko tento test bude relevantnejší a aktuálnejší vzhľadom na prípadné pokračovanie schôdze od utorka. Dovtedy budú poslanci individuálne v domácom prostredí a budú sa správať zodpovedne, aby neohrozovali svoje okolie," uviedla hovorkyňa.

Poslancov testovali v bratislavskej Nemocnici sv. Michala

Poslancov testovali v bratislavskej Nemocnici sv. Michala. Pretestovať mali aj zamestnancov parlamentu. Predseda parlamentu Boris Kollár pre testovanie prerušil rokovanie parlamentu do utorka (27. 10.).

Dôvodom na testovanie parlamentu bolo, že Kotleba informoval vo štvrtok o svojom pozitívnom teste . V karanténe bol už niekoľko dní, keďže jeho advokát Tomáš Rosina mal pozitívny test na COVID-19.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce