23. 10. 2020 13:04 , článok bol aktualizovaný 23. 10. 2020 14:23 | PEZINOK/tvnoviny.sk, TASR

Prokurátori ÚŠP vyzvali kolegu Kováčika, aby sa vzdal funkcie

Podľa nich sa spreneveril funkcii a poslaniu prokurátora.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry generálnej prokuratúry vyzvali Dušana Kováčika, aby sa okamžite vzdal funkcie.

Ako dôvod uvádzajú "spreneverenie sa sa funkcii a poslaniu prokurátora, ako aj vedúceho prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR".

Pod výzvu, ktorú médiam poskytol Peter Kysel, sa okrem neho podpísali Bohdan Čeľovský,
Milan Cisárik, Tomáš Honz, Ján Hrivnák, Rastislav Hruška, Attila Izsák, Oliver Janíček, Peter Jenčík, Vladimír Kuruc, Miroslav Ľalík, Milan Nociar, Renáta Ontkovičová, Jaroslav Palkovič, Aurel Pardubský, Ján Šanta, Vasil Špirko, Martin Tamaškovič, Vladimír Turan a Maroš Žilinka.

Dušan Kováčik má od 22. októbra dočasne pozastavenú funkciu špeciálneho prokurátora, rozhodla o tom prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková. Urobila tak po tom, ako ho zadržala NAKA. Zatiaľ nie je rozhodnuté a známe, či dozorový prokurátor ÚŠP podá návrh na väzobné stíhanie na Špecializovaný trestný súd v Pezinku.

Reakcia prezidentky a prokurátorov

V súvislosti s obvinením reagovala naň aj prezidentka Zuzana Čaputová. Pre ňu osobne je obvinenie z trestných činov prijímania úplatku aj zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny je veľmi vážna vec.

"Keď pán Kováčik ani napriek opakujúcej sa kritike za svoju nečinnosť dôvod na rezignáciu doteraz nenašiel, myslím si, že obvinenie z tak závažného trestného činu by už dostatočným dôvodom malo byť. Aj pri zachovaní prezumpcie neviny," tlmočil médiám jej postoj hovorca Martin Strižinec.

"Je absolútne nevyhnutné zaujať takéto jednoznačné stanovisko, pretože nie je postačujúce len pozastavenie funkcie špeciálnemu prokurátorovi zo strany prvej námestníčky. Treba si uvedomiť, že takto by naďalej poberal 30-percentný plat, hoci, paradoxne, by bol napríklad vo väzbe a je to skutočne len o dočasnom pozastavení. Takže, ak budem hovoriť ja za seba, ale aj za ostatných kolegov, my, samozrejme, kategoricky žiadame, aby sa vzdal funkcie prokurátora, čo mal urobiť už včera, teda aby som bol presný, najneskôr včera, pretože jeho konanie absolútne presiahlo všetky medze etického a profesijného správania sa prokurátora," vyjadril sa Šanta.

"V mene väčšiny prokurátorov oddelenia extrémistickej kriminality ÚŠP sa pripájame k danému vyhláseniu prokurátorov ÚŠP s tým, že máme za to, že prokurátor s obvinením, ktoré sa mu kladie za vinu, kde je zahrnuté aj obvinenie z korupcie, by nemal pôsobiť vo vrcholnej funkcii vedúceho prokurátora ÚŠP," povedal Honz.


VIAC Z Domáce