24. 10. 2020 07:46 | PEZINOK/TASR, tvnoviny.sk

Prominentný advokát Gajan skončil vo väzbe

Ich prípad sa týka aj pozemkov v Tatrách.

Zásah NAKA v akcii Terra.
Zásah NAKA v akcii Terra. Foto: Facebook/Polícia Slovenskej republiky

Sudkyňa pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku rozhodla o vzatí do väzby advokáta Jána Gajana a úradníka SPF Ivana Tudaja.

Obaja sú obvinení zo zločinu prijímania úplatku a iné, informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. Oboch zadržala NAKA na začiatku týždňa počas policajných akcií pod názvom Terra a Zemepán.

"Sudkyňa pre prípravné konanie ŠTS rozhodla o vzatí do väzby dvoch osôb - J.G. a I.T., ktoré sú obvinené zo zločinu prijímania úplatku a iné. Dôvodom väzby je obava z možného ovplyvňovania svedkov a z pokračovania v trestnej činnosti, teda kolúzna a preventívna väzba. Sudkyňa neprijala peňažnú záruku ani písomný sľub a nenahradila väzbu obvinených dohľadom probačného a mediačného úradníka," objasnila hovorkyňa ŠTS.

Rozhodnutie nie je právoplatné, nakoľko obvinení si ponechali lehotu na podanie sťažnosti. V prípade podania sťažností bude rozhodovať Najvyšší súd SR. Sudkyňa rozhodovala od piatka (23.10) od 10.00 hodiny takmer 15 hodín.

Podľa mediálnych informácií je Gajan známy advokát a Tudaj zase riaditeľom pobočky popradského Slovenského pozemkového fondu. Vyšetrovateľ z pôvodne štyroch zadržaných obvinil v rámci spomínaných akcií v stredu (21. 10.) tri osoby. Akcie sa týkajú korupcie pri reštitúciách na SPF.

NAKA zasahovala v utorok (20. 10.) súbežne pri spomínaných dvoch akciách s krycím názvom Terra v Bratislave a Zemepán v Poprade a ich okolí. Zadržala pri nich štyri osoby podozrivé z korupcie a legalizácie príjmov z trestnej činnosti.

Vyšetrovanie sa týka reštitučných konaní na SPF. Ide o reštituované pozemky v katastri obcí Vrbov, Veľká Lomnica, Nová Lesná, Žakovce a mesta Svit. Ich výmera je najmenej 684 500 štvorcových metrov.

Podozriví sú spájaní s kladným vybavením navrátenia pozemkov. Za zabezpečenie kladného vybavenia reštitučnej náhrady mali požadovať úplatok 40 percent z výmery.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce