25. 10. 2020 08:59 , článok bol aktualizovaný 26. 10. 2020 06:35 | PEZINOK/TV Markíza, zg, TASR

Dušan Kováčik a Norbert Paksi idú do väzby

Prokurátorovi Kováčikovi nepomohla ani 50-tisícová finančná záruka.

Príslušníci NAKA privádzajú Norberta Paksiho a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika na ŠTS v Pezinku.
Príslušníci NAKA privádzajú Norberta Paksiho a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika na ŠTS v Pezinku. Foto: TASR

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorý má momentálne pozastavený výkon funkcie, i bývalý vysoký policajný funkcionár Norbert Paksi budú stíhaní väzobne.

Sudkyňa o prípade rozhodovala v nedeľu (25.10.) od 11.00 h. Kováčikovi nepomohla ani 50-tisícová finančná záruka, ktorú ponúkol, aby nešiel do väzby.

Norbert Paksi sa pred rozhodovaním o väzbe priznal ku všetkým bodom obvinenia a spolupracuje s políciou.

Podľa zistení Denníka N podozrenia voči Kováčikovi sa netýkajú iba kauzy takáčovcov. Exriaditeľa kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa podozrievajú, že s ďalšími ľudmi mal pripravovať vraždu vyšetrovateľa NAKA a Kováčik má byť obvinený aj z toho, že mu pomáhal mariť toto vyšetrovanie.

Podľa informácií TV Markíza mali pripravovať vraždu vyšetrovateľa NAKA Jána Čurillu. Práve on roky vyšetruje všetky zločiny, ktoré mali páchať členovia mafiánskeho gangu takáčovcov.  

Čurilla je dlhoročný vyšetrovateľ. Pracoval už na Úrade boja proti organizovanej kriminalite, neskôr na NAKA na Protizločineckej jednotke. Vyšetroval napríklad aj skupinu piťovcov.

Ako píše portál, z tej bol podozrivý Makó a Marian Kočner (pozn. redakcie - je to menovec neprávoplatne odsúdeného bratislavského podnikateľa).

Kováčik mal Makóvi odovzdať dokumenty z vyšetrovania, vrátane utajených operatívnych záznamov.

Ľudovít Makó v putách.
Ľudovít Makó v putách. Foto: TASR - Ján Krošlák
 

Odvolal sa

Kováčik podal proti rozhodnutiu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR. "Sudkyňa pre prípravné konanie rozhodla tak, že Dušana K. vzala do väzby z dôvodu kolúzneho, ako i preventívneho. Proti všetkým výrokom tohto rozhodnutia sme podali sťažnosť. Čo sa týka okolností týkajúcich sa obsahu výpovede môjho klienta, k týmto sa nebudem vyjadrovať. Vyjadril sa ku skutkom, to je všetko, čo k tomu poviem," povedal Erik Magál, Kováčikov obhajca.

"Pokiaľ ide o bližšie konkrétnosti, k tomu sa nebudem vyjadrovať, nakoľko prebieha vyšetrovanie a budú aktívne vykonávané ďalšie procesné úkony. Ako som spomenul, vyšetrovanie bude ďalej pokračovať, budú vypočúvaní ďalší svedkovia, čiže určite by som nechcel zmariť tento priebeh ďalšieho vyšetrovania. Počas tohto týždňa boli medializované viaceré informácie z rôznych strán a k tomu by som sa možno chcel vyjadriť, že polícia v tomto prípade, teda vyšetrovatelia a rovnako aj prokurátor, postupoval výlučne na základe dôkazov v súlade so zákonom a bez akéhokoľvek tlaku či už mediálneho, politického alebo akéhokoľvek," zdôraznil prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

"Chcel by som vyjadriť veľké ocenenie vyšetrovateľom, ktorí na tomto pracovali, nakoľko odviedli kus dobrej a poctivej práce a pokiaľ sa bude v takejto dobrej práci pokračovať ďalej a táto práca bude podporovaná aj zo strany nadriadených, určite sa dostavia ďalšie výsledky v podobe stíhania ďalšej závažnej trestnej činnosti," dodal.

Paksi sa priznal

Bývalý zástupca riaditeľa úradu zvláštnych policajných činností Norbert Paksi sa priznal ku všetkým bodom obvinenia a spolupracuje s políciou.

Pred začiatkom rozhodovania o jeho väzbe sudkyňou Špecializovaného trestného súdu pre prípravné konanie v Pezinku Pamelou Záleskou to pre médiá potvrdil jeho obhajca Ivan Kochanský.

"Klient sa priznal. Myslím že bude spolupracovať. My sa vyjadrujeme a vyjadrovali sme sa doposiaľ len k tým skutkom, pre ktoré bolo vznesené obvinenie," dodal obhajca. Kochanský ďalej povedal, že sa dohodne s klientom, ako bude ďalej postupovať v prípade poskytnutia záruk, a teda nahradenia väzby obmedzeniami. Nevyjadril sa, či Paksi bude usvedčovať ďalšie osoby.

Prokrátor ÚSP ho navrhol vziať do väzby pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zločin prijímania úplatku, zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a iné.

 

Paksimu zrušil Kovařík dočasné poverenie

Nadriadený vysokého policajného funkcionára Norberta Paksiho, ktorý sa priznal k viacerým závažným skutkom, z ktorých je obvinený, zrušil jeho dočasné poverenie výkonom riadiacej funkcie. Informoval o tom dočasný policajný prezident Peter Kovařík. Ten zároveň víta jeho vyhlásenie o vine a rozhodnutie spolupracovať. Do budúcna chce podobným nežiaducim javom v polícii zabrániť. Stanovisko dočasného policajného prezidenta poskytol hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

"Nadriadený s personálnou právomocou policajta neodkladne zrušil jeho dočasné poverenie výkonom riadiacej funkcie. Toto rozhodnutie mu bolo zákonným spôsobom už oznámené. Ďalší postup bude realizovaný v súlade so zákonom o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru," uviedol Kovařík.

Zdôraznil, že v polícii budú dôsledne presadzovať také pravidlá, ktoré podobným nežiaducim javom v zbore v budúcnosti zabránia. "Tí, ktorí sa nestotožnili s naším heslom 'Pomáhať a chrániť', nemajú v Policajnom zbore čo hľadať," podotkol Kovařík.

Kováčika vo štvrtok (22. 10.) zadržala NAKA na policajnom prezídiu v Bratislave. Prvá námestníčka GP Viera Kováčiková mu v ten istý deň pozastavila výkon funkcie prokurátora a 20 kolegovia ho v otvorenom liste vyzvali, aby sa jej vzdal. Rovnaký názor má aj prezidentka Zuzana Čaputová.VIAC Z Domáce