25. 10. 2020 22:20 , článok bol aktualizovaný 26. 10. 2020 15:07 | KOŠICE/tvnoviny.sk, ml, TASR

Prišla rodiť do nemocnice, no odmietala rúško, test aj komunikáciu s personálom. Na telefóne mala právničku

Zdravotníci v Košiciach museli riešiť veľmi nepríjemnú, stresujúcu a vyčerpávajúcu situáciu.

Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach.
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach. Foto: TASR

V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice (UNLP) museli cez víkend riešiť bizarný a nepríjemný incident. Tehotná žena prišla rodiť, no odmietala absolvovať COVID test i rúško. S personálom celé hodiny nemocnice vôbec nekomunikovala. Využívala na to iba svoju právnu zástupkyňu na telefóne, ktorá ju motivovala k nenoseniu rúška.

„Zdravotnícky personál, z dôvodu zachovania preventívnych epidemiologických opatrení pristupoval k pacientke v špeciálnom osobnom ochrannom oblečení. Riziko nákazy vzhľadom na absenciu testovania nebolo možné vylúčiť," uviedlo ministerstvo zdravotníctva na Facebooku.

Nemocnica ponúkla pacientke možnosť prijatia aj bez COVID testu, no mala pri tom byť izolovaná a personál mal pracovať v osobných ochranných pracovných prostriedkoch. Odmietla aj túto možnosť.

„Situácia bola mimoriadne nepríjemná, stresujúca a vyčerpávajúca pre všetkých: pacientku (jej dieťa) a aj zdravotníkov, ktorí denne s nasadením vlastného zdravia poskytujú zdravotnú starostlivosť všetkým pacientom," tvrdí ministerstvo.

„Pacientka komunikovala prostredníctvom mobilného telefónu len prostredníctvom svojej právnej zástupkyne, ktorá ju motivovala vo vytrvaní 'nenosenia rúška' a podobne," spresnila UNLP.

Napokon museli k prípadu privolať aj políciu, aby situáciu zadokumentovala, keďže žena porušovala opatrenia úradu verejného zdravotníctva.

„V nočných hodinách (23.10.) sa podarilo vysvetliť pacientke priebeh pôrodu na 5. poschodí spolu s poučením, že personál k nej bude pristupovať v ochranných prostriedkoch a oblekoch a aj pôrod bude vedený v tomto režime. Nakoniec pacientka súhlasne prejavila vôľu, podpísala súhlas s hospitalizáciou a bola prijatá v zvýšenom hygienicko - epidemiologickom režime," informuje rezort.

Dieťa sa narodilo v nedeľu zdravé a pôrod prebiehal bez komplikácií. Nemocnica plánuje v prípade podniknúť aj právne kroky. Zároveň sa obáva o bezpečnosť a dodržiavanie núdzového stavu, keďže prostredníctvom sociálnych sietí sa šíri výzva na protesty v nemocnici. Kolujú tam totiž záznamy telefonátov medzi 19-ročnou rodičkou a právničkou. Požiadala preto políciu o ochranu.

Právnička zdieľala aj statusy, v ktorých píše, že v nemocnici chceli dieťa od matky vziať a "izolovať na neznáme miesto".

"Z dôvodu odmietnutia podrobiť sa testu Covid-19, lekári a personál pôrodnice zajali rodičku na osobitnej izbe a pod nátlakom s tým, že bez podrobenia sa tohto testu jej po pôrode okamžite odnímu dieťa a izolujú ho pre ňu na neznáme miesto !!! (čo sa môže diať už aj počas týchto chvíľ)... To nie je hoax, p. prezident policajného zboru, to je dňa 23. a 24.10.2020 z pôrodnice v Košiciach a už aj z môjho pracovného stola ! A za asistencie Polície SR na PORODNEJ SÁLE ! Pre domnelý !! PRIESTUPOK !! De iure pre neexistujúci priestupok !," píše na Facebooku Adriana Krajníková.

Na  incident a celú situáciu v košickej nemocnici už reagovala aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. "Pri advokátoch, ako aj pri ostatných právnických profesiách je namieste vyžadovať veľmi prísne nielen dodržiavanie princípov práva, ale aj etického kódexu. Šírenie dezinformácií o ochranných opatreniach tykajúcich sa pandémie je hrubo za hranicou takého správania, ktoré by sme od advokáta očakávali," uvádza príspevok profilu ministerstva zdravotníctva.

MINISTERKA SPRAVODLIVOSTI REAGUJE NA INCIDENT V KOŠICKEJ NEMOCNICI Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková reaguje na...

Uverejnil používateľ Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Pondelok 26. októbra 2020

Komentáre ( 0)


VIAC Z Domáce