28. 10. 2020 09:53 | BRATISLAVA/TASR

Slovenskí biskupi vyhlásili prísny pôst za odvrátenie COVID-19. Opísali, čo to pre veriacich znamená

Biskupi tiež povolávajú modliť sa každý deň modlitbu za Slovensko a šíriť ju intenzívne medzi všetkými veriacimi.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Slovenskí biskupi sa rozhodli nanovo vyhlásiť dôrazný piatkový pôst za odvrátenie pandémie nového koronavírusu. Urobili tak na zasadaní Konferencie biskupov Slovenska (KBS), ktoré sa konalo prostredníctvom internetu 26. a 27. októbra. Zároveň veriacich pozývajú modliť sa pravidelne modlitbu za Slovensko. Informovala o tom KBS.

"Od 30. októbra až do 18. decembra, teda na osem po sebe nasledujúcich piatkov, biskupi vyhlasujú pre celú Katolícku cirkev na Slovensku prísny pôst za odvrátenie pandémie. Veriaci medzi 18. a 60. rokom života, ktorí sú celkom zdraví a netrpia žiadnymi ochoreniami, nech sa počas týchto ôsmich piatkov postia takým spôsobom, ako sa zvykneme postiť na Veľký piatok," uviedol predseda KBS Stanislav Zvolenský.

To znamená, že sa veriaci majú zdržať mäsitých pokrmov, najesť sa dosýta len raz za deň s tým, že môžu ešte dvakrát zjesť menší pokrm.

"Keďže tradícia Cirkvi hovorí aj o ďalších prostriedkoch pokánia, do pozornosti všetkým ukladáme modlitbu a almužnu. Tieto dva spôsoby môžu využiť aj tí, pre ktorých zdravie by bolo neprimerané zachovávať prísny pôst," poznamenal Zvolenský.

Ako dodal, slovenskí biskupi tiež povolávajú modliť sa každý deň modlitbu za Slovensko a šíriť ju intenzívne medzi všetkými veriacimi. Biskupi k modlitbe zároveň odporúčajú pripojiť modlitbu posvätného ruženca, čítanie Svätého písma a konkrétne skutky lásky k blížnemu.


VIAC Z Domáce