02. 11. 2020 19:19 | BRATISLAVA/TV Markíza

Slovensko je otestované, no hranice zatiaľ nikto nekontroluje. To sa má zmeniť

Odborníci upozorňujú, že plošné testy by mali ísť ruka v ruke s ich kontrolou.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Slovensko máme otestované, no hranice zatiaľ nikto nekontroluje. Denne k nám tak môžu prúdiť tisíce potenciálne infekčných ľudí.

Bez obmedzení je aj pohyb na hranici s Českom, ktoré je vysoko rizikovou krajinou. Ústredný krízový štáb začal túto otázku riešiť v pondelok. Premiér Igor Matovič po rokovaní vyhlásil, že od budúceho týždňa sa začne testovať priamo na hraniciach. Niektoré priechody budú musieť uzavrieť, v iných obmedziť prevádzku.

Otestované Slovensko je teraz v zovretí neotestovaných krajín. Odborníci pritom upozorňujú, že plošné testy by mali ísť ruka v ruke s kontrolou hraníc. „Zlaté pravidlo v epidemiológii je, že po zvýšenom testovaní je vždy potrebné upraviť hraničný režim,“ povedal infektológ Vladimír Krčméry.

Najkritickejšia situácia je v Česku

Krajina svieti na cestovateľskom semafore na červeno. Pri vstupe na Slovensko je potrebné mať negatívny test alebo ísť do karantény. Takýto režim platí už od polovice septembra. Prvý deň, kedy Česko vstúpilo do červenej zóny, boli na hraniciach hliadky a robili náhodné kontroly. Teraz tu nie sú žiadne. Štát sa tak zrejme spolieha na zodpovednosť a svedomie cestujúcich. Otázka je, či to teraz stačí.

Cez rakúsku hranicu prejdete bez obmedzení, autá nikto nekontroluje a nikto ani nezisťuje, či posádka absolvovala test.

Faktom je, že podľa aktuálnych pravidiel nie je pri príchode na Slovensko z Rakúska, Maďarska ani Poľska potrebný negatívny test a nemáte ani povinnosť ísť do karantény. Na druhej strane, bez negatívneho testu sa po Slovensku nemôžete voľne pohybovať.

Na bratislavskom letisku v pondelok napríklad pristáli Slováci vracajúci sa z Veľkej Británie, väčšina testy urobené nemala.

Na hraniciach s Ukrajinou je to inak. Pustia tam len cestujúcich, ktorí sa preukážu negatívnym PCR testom, môžu ísť do domácej karantény alebo sa pretestovať.

„Keď vyžadujeme od občanov, aby keď ideme do práce a musíme mať negatívny test, tak to isté by sme mali vyžadovať od tých, ktorí prichádzajú na Slovensko,“ skonštatoval Krčméry.

Situácia na hraniciach je jednou z tém, o ktorých rokoval Ústredný krízový štáb. Téma je o to horúcejšia, že mnoho ľudí, ktorí prichádzajú na Slovensko za prácou, sa ocitli v pasci a bez negatívneho testu sa nemôžu voľne pohybovať.

Viac v reportáži René Medzihradského.

 

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.  


VIAC Z Domáce