06. 11. 2020 12:40 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Bývalé vedenie polície strávilo noc za mrežami. Teraz čakajú, či sa dostanú na slobodu

Za mrežami môžu skončiť aj ďalšie veľké ryby.

Bývalý prezident polície Tibor Gašpar a exriaditeľ NAKA Peter Hraško.
Bývalý prezident polície Tibor Gašpar a exriaditeľ NAKA Peter Hraško. Foto: TASR
Razia NAKA v Janíkovciach pri Nitre.
Zásah NAKA v Ivanke pri Dunaji.
Zásah u exšéfa polície Tibora Gašpara.

Bývalí vysokopostavení policajní funkcionári strávili noc zo štvrtka na piatok (6.11.) za mrežami. Po včerajšom (5.11.) zásahu NAKA skončilo 13 obvinených.

Medzi nimi aj zvučné mená, ktoré sa niekoľko rokov mali starať o našu bezpečnosť, chytať nebezpečných zločincov a odkrývať trestnú činnosť. Okrem iných Tibor Gašpar, Peter Hraško, Robert Krajmer, či Bernard Slobodník. Medzi obvinenými sú aj ďalší bývalí vplyvní šéfovia elitných jednotiek a odborov, súčasní a bývalí policajti.

Obvinení v kauze Očistec.
Obvinení v kauze Očistec. Foto: TVNOVINY.sk
 

Väčšinu z nich vypočuli vyšetrovatelia ešte vo štvrtok (5.11.). Podľa našich informácií výsluchy trvali do skorých ranných hodín. Dnes sú na rade už poslední dvaja - expolicajt NAKA Milan Žáčik a exšéf finančnej jednotky NAKA Bernard Slobodník. Ten sa rozhodol, že bude spolupracovať.

Skupinu mal riadiť Bödör a pokyny policajným šéfom údajne rozdával na tajných poradách

Po zadržaní môžu obvinení stráviť v cele maximálne 48 hodín. Dovtedy musí vyšetrovateľ rozhodnúť o tom, koho bude chcieť mať vo väzbe. Posledné slovo má prokurátor, ktorý návrh na väzobné stíhanie podá na súd. O nich bude sudca rozhodovať pravdepodobne cez víkend. Tých, ktorých nebudú chcieť mať za mrežami, musia prepustiť a vyšetrovať ich budú na slobode. 

 
 

Niektorí z obvinených v kauze Očistec sú vo väzbe za iné skutky. Celú akciu Očistec spustilo svedectvo bývalého šéfa daňových kriminalistov Ľudovíta Makóa a Františka Böhma. Vystupujú ako svedkovia a v tejto veci majú dočasne odložené obvinenie.

 

Bývalí policajní funkcionári sú stíhaní zo závažnej trestnej činnosti ako je založenie a zosnovanie zločineckej skupiny, zneužitie právomocí verejného činiteľa či prijímanie úplatku. Podľa našich informácií stíhania expolicajtov súvisia aj s tým, že za státisícové úplatky kryli ekonomickú a inú trestnú činnosť. Na vrchole štruktúry mal byť Norbert Bödör, príbuzný Tibora Gašpara.

Všetko však najsvedčuje tomu, že obvinených bude zrejme ešte viac.

 

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.     

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce