07. 11. 2020 08:26 , článok bol aktualizovaný 07. 11. 2020 19:48 | BRATISLAVA/Tvnoviny.sk

Akcia Očistec: Sudca rozhoduje o väzbe pre ôsmich obvinených, priznal sa ďalší

Peter Hraško má psychické problémy a údajne mu odporúčajú hospitalizáciu na psychiatrii.

Priviezli prvého obvineneho. Ide o Martina Fleischera, bývalý riaditeľ ekonomického oddelenia MV
Priviezli prvého obvineneho. Ide o Martina Fleischera, bývalý riaditeľ ekonomického oddelenia MV Foto: TV Markíza

Bývalí vysokopostavení policajní funkcionári, ktorých zadržala NAKA (5.11.) počas akcie Očistec, čakajú na rozhodnutie sudcu o ich väzobnom stíhaní. Obvinený Ivan Bobocký sa, podľa informácií TV Markíza, pri výsluchu priznal. S políciou už spolupracuje Bernard Slobodník.

Prokurátor podal návrh na väzbu dokopy pre osem osôb: Tibor Gašpar, Robert Krajmer, Bernard Slobodník, Marian Zetocha, Peter Hraško, Milan Mihálik, Ivan Bobocký a Martin Fleischer.

Na slobodu prepustili Vladimíra Bistáka, ostatní zadržaní v tejto kauze (Pavol Vorobjov, Dušan Kováčik, Milan Žáčik a Norbet Bödör) sú už vo väzbe za iné trestné činy.

Obvinení v kauze Očistec.
Obvinení v kauze Očistec. Foto: TVNOVINY.sk
 

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku v sobotu vypočul siedmich obvinených. Nedostavil sa iba Peter Hraško, ktorý musel ráno absolvovať vyšetrenie. Má psychické problémy a údajne mu odporúčajú hospitalizáciu na psychiatrii. Jeho výsluch, ktorý by mal byť na programe v nedeľu, je otázny. 

Rozhodnutie o väzbe plánuje sudca oznamovať jednému obvinenému po druhom od nedeľnajšieho obeda.

Bývalé vedenie polície strávilo noc za mrežami. Teraz čakajú, či sa dostanú na slobodu

Prokurátor UŠP navrhuje Tiborovi Gašparovi a bývalému šéfovi protikorupčnej jednotky Róbertovi Krajmerovi všetky tri dôvody väzobného stíhania - teda útekovú (obava, že obvinený ujde alebo sa bude skrývať, aby sa tak vyhol trestnému stíhaniu), kolúznu (obava, že bude pôsobiť na spoluobvinených alebo na svedkov, alebo mariť dôkazy) a preventívnu väzbu (obava, že bude pokračovať v trestnej činnosti, že dokoná trestný čin alebo spácha trestný čin, ktorým hrozil).

Pri Hraškovi sú dôvody na väzbu dva - kolúzna a preventívna a pri Slobodníkovi iba kolúzna.

Obvinenie už vo štvrtok vyšetrovateľ NAKA vzniesol pre viaceré trestné činy, okrem iného pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, korupčné trestné činy a trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Situáciu na súde sledoval celý deň René Medzihradský:

 
 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce