08. 11. 2020 20:04 | BRATISLAVA/Tvnoviny.sk

Svedkovia v kauze Očistec vypovedajú, že na stretnutia s Bödörom chodil aj Kaliňák

Stretávali sa údajne v podniku s názvom „Pivnica Radošina", ktorej majiteľom je Bödör.

Exminister vnútra Robert Kaliňák.
Exminister vnútra Robert Kaliňák. Foto: TASR

Sudca poslal bývalých policajných funkcionárov do väzby. Niektorí zadržaní sa priznali a sú ochotní vypovedať. Ako uviedol Denník N, svedkovia v kauze Očistec prezradili, že na stretnutia s Norbertom Bödörom vraj chodil aj bývalý minister vnútra Robert Kaliňák. Stretávať sa mali v Pivnici Radošina, ktorú vlastní Bödör. Kaliňák na otázky denníka neodpovedal.

O rozhodnutí sudcu o prijatí bývalých policajných funkcionárov a ďalších zadržaných do väzby sa dozviete v článku: Gašpar, Mihálik, Krajmer, Zetocha a Fleischer putujú do väzby.

Do väzby išiel aj bývalý šéf polície Tibor Gašpar . Vyjadril sa, že ide o kriminalizáciu jeho a ďalších osôb na základe politickej a mediálnej objednávky. Podľa prokuratúry sú jeho vyjadrenia v rozpore s realitou.

„Okruh podozrivých osôb ešte nie je uzavretý, postupujeme len na základe získaných dôkazov, s čím sa stotožnil aj sudca," povedal prokurátor Ondrej Repa. Zároveň vyzval všetkých, ktorí majú informácie o danej trestnej činnosti „alebo na nej participovali, aby sa urýchlene prihlásili."

Bödör a jeho vplyv

Svedkovia z kauzy Očistec vypovedajú, že Bödör mal veľký vplyv vďaka dlhoročnému podporovaniu politickej strany Smer, ktorej „predstavitelia mu po víťazstve vo voľbách v roku 2012 až do roku 2016, keď bola strana Smer jediná koaličná strana, umožnili dosadiť si svojich ľudí do rôznych funkcií, dozorných rád a ministerstiev tak, aby toto mohol využívať vo svoj prospech."

K tomu by sa mohol vyjadriť aj bývalý minister Robert Kaliňák. Ministrom vnútra bol v rokoch 2006 až 2010, potom za jednofarebnej vlády Smeru (2012 - 2016) a po tretíkrát od roku 2016 do marca 2018, keď odstúpil po vražde novinára Jána Kuciaka.

S Bödörom mal dobré vzťahy aj bývalý premiér a predseda Smeru Robert Fico. Ten sa bývalého šéfa polície stále zastáva.

Sudca nevypočul Petra Hraška

Bývalý riaditeľ NAKA Peter Hraško bol hospitalizovaný na psychiatrii ešte pred tým, ako ho mohol sudca Špecializovaného trestného súdu v Pezinku vypočuť. Má údajne dlhodobo problémy s alkohol a psychicky sa zrútil.

Ako píše Denník N, prokuratúra ho podozrieva z toho, že si za úplatky kúpil dva domy. Kryl to tak, že boli napísané na iné osoby. V jednom z týchto domov ho v Ivanke pri Dunaji aj zadržali. Ide o dom 28-ročnej Nikoly Knuppovej z Nového Mesta nad Váhom.


VIAC Z Domáce