10. 11. 2020 08:30 , článok bol aktualizovaný 10. 11. 2020 15:12 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Guvernér NBS Kažimír kúpil dva domy na Slavíne. Prezradil odkiaľ mal na ne peniaze

Majetok, aký si v Bratislave môžu dovoliť len tí najbohatší.

Minister financií Peter Kažimír.
Minister financií Peter Kažimír. Foto: TASR

Guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír od septembra vlastní jednu z najväčších víl na bratislavskom Slavíne. Od podnikateľa Ladislava Reháka kúpil dva domy, ktorých hodnota sa odhaduje na minimálne tri milióny eur, informujú Aktuality.sk.

Kažimír neodpovedal, koľko za nehnuteľnosti zaplatil. Neskôr názor zmenil a prezradil sumu a spôsob kúpy pre e.dennik.sk.

Exminister financií a dlhoročný podpredseda strany Smer-SD býva v luxusnej vile na bratislavskom Slavíne už dlhé roky. Pôvodne sa tam usadil vďaka podozrivo výhodnému nájmu. Vilu si prenajímal od firmy Ladislava Reháka, ktorý je známy ako spoluzakladateľ telefónneho operátora Globtel.

Kažimír napokon v septembri tohto roku domy od Rehákovej firmy kúpil. Ide pritom o majetok, aký si v Bratislave môžu dovoliť len tí najbohatší, dodáva portál.

Peter Kažimír v roku 2019 podľa výročnej správy NBS zarobil v čistom 98 271 eur. Tento príjem Kažimír poberal od 1. 6., keď nastúpil do funkcie, ide teda o plat za sedem mesiacov. Z toho vyplýva, že guvernér NBS mesačne v čistom zarobil 14-tisíc eur. V rokoch 2006 - 2018 podľa majetkových priznaní najväčšiu časť Kažimírových príjmov netvoril jeho plat verejného funkcionára, ale iné príjmy. Za 12 rokov na nich zarobil viac ako 1,4 milióna eur, zistili Aktuality.

Kažimír kúpil aj vedľajší starý dom

Kažimírova vila má dve poschodia na zastavanej ploche 373 metrov štvorcových, takže štátny bankár v nej má k dispozícii 700 metrov úžitkovej plochy. Kažimír kúpil aj vedľajší starý dom, celková cena nadobudnutého majetku je ešte vyššia. Hodnota samotného pozemku pod starým domom môže presahovať pol milióna eur.

Cena domu mala byť stanovená na základe znaleckého posudku, uviedol pre portál hovorca NBS Peter Majer. Kažimír vilu financoval z viacerých zdrojov - z predaja dvoch bytov v centre mesta, z hypotekárneho úveru a z osobných úspor.

Podnikateľ Ladislav Rehák sa objavil aj v komunikácii Kočnera z projektu Kočnerova knižnica. Podľa Aktualít si síce vymenili iba 14 správ, ale z ich obsahu je jasné, že sú priatelia. Stovky správ si s Kočnerom mali vymeniť aj Rehákovi synovia.

Kažimír platil peniazmi aj z predaja bytov v centre Bratislavy

Podľa jeho slov pre e.dennikn.sk dom v Horskom parku, vrátane susediaceho pozemku a staršieho domu, ktorý na ňom leží, kúpil za vyše dva milióny eur. Základom pre dohodu o cene bol, ako vysvetlil znalecký posudok. Zdôraznil, že druhý starší dom je neobývateľný a banka ho ocenila na nula eur.

Guvernér NBS prezradil, že za nové bývanie zaplatil predajom svojich dvoch bytov v centre Bratislavy s rozlohou dokopy 300 metrov štvorcových. Ich hodnota bola skoro milión eur. Hypotéku 750-tisíc eur si zobral od Tatra banky, v ktorej je dlhoročným klientom. Úver by mal splácať vyše 15 rokov.

Mesačná splátka mu vychádza na menej ako 4 500 eur, čo bola doterajšia cena nájmu. V dvojgeneračnom dome, ktorý teraz Kažimír kúpil, býval aj predtým, iba si ho od Reháka prenajímal.

V súčasnosti poberá Kažimír ako guvernér plat zhruba 14-tisíc eur mesačne. Ako minister zarábal menej, ale podľa jeho daňových priznaní mal väčšinu príjmu z iných zdrojov.

Zvyšok kúpnej ceny, cca 400-tisíc eur, zaplatil exminister financií z úspor. Je to menej ako tretina celkovej sumy, ktorú priznal ako iné príjmy v čase, keď bol vo verejných funkciách.

Kažimír na podporu svojich tvrdení poskytol portálu k nahliadnutiu kúpnu zmluvu dvojdomu, zmluvy o prevode vlastníctva bytov, zmluvu o hypotekárnom úvere a zmluvu o záložnom práve k tomuto úveru.

Povedal tiež, že ako štátny tajomník a minister financií sa neocitol v situácii, pri ktorej by sa ako prenajímateľ bytu od Ladislava Reháka cítil v konflikte záujmov.


VIAC Z Domáce