13. 11. 2020 15:55 , článok bol aktualizovaný 13. 11. 2020 16:48 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Hrali sa na bohov a za peniaze urobili všetko. Po prepustení Makóa spolupracuje s políciou aj Slobodník

Bývalý šéf daňových kriminalistov Makó bol vo väzbe takmer dva mesiace.

Ľudovít Makó v putách.
Ľudovít Makó v putách. Foto: TASR - Ján Krošlák

Ešte pred pár hodinami bývalého šéfa daňových kriminalistov Ľudovíta Makóa strážilo ozbrojené komando.

V nepriestrelnej veste a s prilbou na hlave ho priviezli do budovy policajného prezídia. Dnes je všetko inak. Podľa portálu topky.sk ho prepustili na slobodu. Rozhodol o tom prokurátor.

Doma sme ho nenašli. Makó má pritom na krku závažné obvinenia. Faktom je, že s policajtmi spolupracuje a najmä jeho svedectvá spustili akciu Očistec, pri ktorej zadržali takmer celé bývalé vedenie polície.

Výpovede spolupracujúcich obvinených či svedkov o tom, ako mala fungovať skupina zložená z policajných špičiek a oligarchu, pripomínajú známy taliansky seriál o fungovaní chobotnice v štruktúrach polície, justície a politiky.

Podľa uznesenia obvinení z pozície moci chránili svojich ľudí, vypaľovali podnikateľov, za mesačné paušály i státisíce eur zahladzovali zločiny či vybavovali beztrestnosť.

Bernard Slobodník sa ku všetkému priznáva. Na výsluchoch hovoril o tajných stretnutiach policajtov s Norbertom Bödörom. Toho informovali o všetkom, o čo sa zaujímal. Dohadovali sa na postupoch v trestných veciach.

Vyšetrovateľom spomenul aj to, ako mu Norbert Bödör dal obálku, aby neobvinili vplyvného podnikateľa. Mal byť pri tom aj Tibor Gašpar.

Práve Norbert Bödör mal zločineckú skupinu riadiť. Slobodník popísal aj to, ako sa nitriansky oligarcha na tajných poradách správal k Tiborovi Gašparovi, s ktorým je príbuzný.

Podľa jeho slov Bödör na Gašpara viackrát kričal a bral si slovo. Tibor Gašpar tvrdí, že je nevinný a nič nespáchal. Vinu odmietajú aj ďalší.

Dozorujúci prokurátori avizujú, že akcia Očistec bol len začiatok a chápadlá chobotnice siahali ďalej.

Viac v reportáži Zuzany Ferenčákovej.

 


VIAC Z Domáce