14. 11. 2020 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Školstvo čaká modernizácia. Od roku 2022 všetky maturity iba elektronicky

Minister predstavil viaceré zmeny, ktorými chce znížiť byrokraciu, zjednotiť financovanie, či priniesť viac digitálnych technológií.

Minister školstva odhaľuje svoje plány.
Minister školstva odhaľuje svoje plány. Foto: TV Markíza

Školstvo čaká modernizácia. Minister Branislav Gröhling (SaS) predstavil viaceré zmeny, ktorými chce znížiť byrokraciu, zjednotiť financovanie, či priniesť viac digitálnych technológií. Podľa jeho slov už včera bolo neskoro, a tak nové počítačové zariadenia chce na školách vidieť už v septembri. Dovtedy však treba vyškoliť učiteľov, ktorí techniku budú používať.

Digitalizácia, debyrokratizácia, inklúzia, či optimalizácia. To sú slová, s ktorými na tlačovku prišiel minister školstva. Napovedajú, že školstvo čaká nová doba.

Nové opatrenia by mali celý systém fungovania škôl zjednodušiť. Minister chce mať otvorený trh s učebnicami. Zatiaľ bola táto možnosť len na učebnice pre prvý stupeň. Ide o to, aby si školy mohli nakúpiť učebnice podľa vlastného výberu. Také, ktoré im vyhovujú.

Pomôcť by sa malo aj žiakom s mentálnym znevýhodnením. Aby mohli študovať aj na vybraných odboroch stredných škôl.

V pláne je aj zjednotenie financovania škôl, aby všetky spadali pod tento rezort. Niektoré školy totiž dnes spravuje ministerstvo vnútra. Témou boli aj odmeny pre učiteľov. Za nadprácu, ktorú mali počas pandémie hlavne s online vyučovaním.

Každému učiteľovi sa ujde okolo 100 eur, odmeny by mali prísť k najbližšej výplate. No a veľkou zmenou, ktorá čaká aj tie najmenšie školy, je digitalizácia. Moderné počítače s novými technológiami by tak mali prísť aj do každej obecnej školy.

Istá forma digitálnych technológií už na väčšine škôl funguje. Zavedená je elektronická triedna kniha a vymizli aj papierové žiacke knižky.

Celá digitalizácia bude stáť viac ako 100 miliónov eur. Prvých 6 miliónov už ministerstvo školám poslalo. Ďalšie peniaze začnú postupne uvoľňovať od januára. Víziou je, aby v roku 2022 prebiehali všetky maturity, ale napríklad aj testovanie deviatakov, iba elektronicky.

Pozrite si reportáž Ľubice Janíkovej.

 

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.


VIAC Z Domáce