15. 11. 2020 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Zisťovali sme, aké testy potrebujú na hraniciach bežní ľudia a čím sa majú preukázať pendleri

Na povrch vyplávalo po vydaní vyhlášky viacero nejasností.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TV Markíza

O tom, kto a za akých podmienok môže od zajtra prekročiť hranice Slovenska, sa od piatka medzi ľuďmi búrlivo diskutuje. Na povrch vyplávalo po vydaní vyhlášky viacero nejasností. Zisťovali sme, aké testy teda potrebujú bežní ľudia a čím sa majú preukázať pendleri, či opatrovateľky. Navyše, nie každý PCR test je automaticky vstupenkou cez hranice.

Pozrite si aj reportáž

 

Situácia u nás sa podľa vlády bude teraz po plošnom testovaní ešte zlepšovať. Avšak, v súvislosti s cestovaním, sme prešli na odporúčania Európskej únie. Podľa nich sú všetci naši susedia rizikoví.

Ak ste si povedali, že sa chcete vyhnúť karanténe a hranice Slovenska prejdete s negatívnym PCR testom, rozhodujúci je jeden malý detail. PCR test vám musia urobiť ešte v zahraničí a teda mimo územia Slovenska. Nie je teda možné, aby sme si dnes urobili na Slovensku PCR test a s ním si odskočili na jeden deň napríklad do Rakúska alebo do Maďarska. Toto vyhláška aktuálne nedovoľuje.

Test vykonaný mimo slovenských laboratórií ukáže, že osoba sa nenakazila v zahraničí a zános covid 19 na Slovensko je tým pádom minimalizovaný. Nákupy na tzv. otočku do susedných krajín s tým, že testy si dá občan urobiť na Slovensku, podľa nastavených pravidiel nateraz nebudú možné.

Test urobení v zahraničí by mal byť starý maximálne 72 hodín. Konečne sme sa dozvedeli aj to, že tento čas začína plynúť až od momentu doručenia výsledku testu, a nie od odberu.

Samostatnou kapitolou sú pendleri alebo tí, čo v pravidelných turnusoch dochádzajú za prácou do susedného štátu. Na antigénové testy v tejto chvíli zabudnite, zajtra sú vám už na nič. Nateraz sa odkladá aj toľko spomínané testovanie na hraniciach. Nie sú na to kapacity a súkromníkom sa to neoplatí, čo sa ukázalo pri pilotnom testovaní na

Preto pendlerov aktuálna vyhláška upravuje úplne inak. Testy nie sú potrebné. Ak bývate v prihraničných dedinkách, vzdialených od nás menej ako 30 km, stačí potvrdenie od zamestnávateľa o práci na Slovensku. Avšak, ak takéto potvrdenie nemáte, lebo ste napríklad na materskej dovolenke alebo jednoducho nepracujete, pustiť vás musia aj tak. Preukážete sa iba potvrdením o pobyte.

Dokedy bude táto situácia trvať a tieto pravidlá platiť, kompetentní neurčili. Ústredný krízový štáb zasadá opäť zajtra a tak môže zmeny vláde navrhnúť už o pár hodín.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce