15. 11. 2020 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Po akcii Očistec má prísť zmena. Majetky policajných fukncionárov budú pod drobnohľadom

Doteraz sme netušili, čo vlastnia. Majetkové priznania totiž nikdy zverejniť nemuseli.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR - Jakub Kotian

Úplatky v státisícoch eur mali brať policajní exfunkcionári za krytie trestnej činnosti. Zahalené rúškom tajomstva ale boli aj ich oficiálne príjmy. Doteraz sme netušili, koľko mesačne zarábali a čo všetko vlastnia. Majetkové priznania totiž nikdy zverejniť nemuseli. Minister vnútra po akcii Očistec avizuje zmenu.

Väčšina zadržaných a obvinených bývalých funkcionárov polície má na krku okrem obvinenia z členstva v zločineckej skupine takzvaných bödörovcov aj stíhanie za prijímanie úplatku. Sú medzi nimi aj Tibor Gašpar, Robert Krajmer alebo Bernard Slobodník.

Podľa výpovedí spolupracujúcich obvinených či svedkov v tejto kauze mali brať za vybavenie beztrestnosti alebo zahladzovanie zločinov mesačné paušály či státisícové odmeny.

„Dostal som aj úplatok vo výške 200-tisíc eur za to, že pri riešení skupiny naftárov JOPI Trade budeme pokračovať tak, že nevykonáme žiadne represívne úkony, ako domová prehliadka a zadržanie podozrivých," priznal Slobodník.

Výchadzajúc z týchto svedectiev tak okrem mesačnej výplaty mohli získať za tie roky obrovské sumy peňazí. No majetkové priznania sme od žiadneho z obvinených funkcionárov nikdy nevideli. Zverejňovať ich, napríklad tak ako sudcovia, totiž nemuseli. Neexistovala na to legislatíva.

"Vieme, že policajti odovzdávajú majetkové priznania, dokonca podrobnejšie ako politici, tie by ale mali kontrolovať nadriadení. Nadriadení ale na to nemajú páky. Vedia si dožiadať od policajta informácie, ak sa vozí na drahom Mercedese, ale neuviedol ho v majetkovom priznaní, ale už nemajú ako odkontrolovať či vlastní nejaké dlhopisy, zmenky a podobne," hovorí riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.

Za zverejňovanie je aj Mikulec

Od tohto roku však policajný prezident a viceprezidenti priznania zverejňovať musia. Po akcii Očistec je ale jasné, že pod drobnohľadom verejnosti by mali byť nielen majetky policajných špičiek, ale aj ďalších funkcionárov na NAKA. Za zverejňovanie ich majetkových priznaní je aj minister vnútra.

"Policajný prezident zverejnil priznanie do výboru Národnej rady SR myslím tento rok. Nevylučujem, že ďalšom období budú priznania zverejňovať aj ostatní vysokí funkcionári policajného zboru. Nemám s tým problém," hovorí Roman Mikulec.

"Prospela by väčšia kontrola. Mal by to robiť nejaký nezávislý úrad, napríklad ako je vo Francúzsku Úrad pre transparentnosť. Takáto právna úprava sa aj pripravovala, komisiu viedol súčasný policajný prezident Peter Kovařík ešte ako šéf odboru na Úrade vlády. Bohužiaľ, tento návrh zastal niekde na pol ceste," vysvetľuje Petková.

Väčšina nehnuteľností, v ktorých obvinení bývajú, patria oficiálne ich deťom, svokrovcom alebo blízkym. Napríklad exriaditeľa NAKA Petra Hraška prokurátori podľa Denníka N podozrievajú, že si za úplatky kúpil dva domy neďaleko Bratislavy. Kryť to mal tak, že sú oficiálne napísané na niekoho iného. V jednom z nich ho zadržali. Ide o nehnuteľnosť 28-ročnej Novomešťanky.

"Predmetné nehnuteľnosti v Ivanke pri Dunaji sú síce písané na moju dcéru, ktorá ich odo mňa dostala darom, ale kompletnú správu, údržbu a ich chod zabezpečujem ja. Aj keď sa s pánom Hraškom osobne poznám z Nového Mesta nad Váhom a máme kamarátsky vzťah, objekty si prenajala jeho súčasná partnerka a to ešte v čase, keď spolu partnerský vzťah nemali," uvádza podnikateľ Peter Kňupp.

Petková upozorňuje aj na takýto problém. "Keď ten policajt odíde z PZ tak ako napríklad Tibor Gašpar a potom začne užívať nejaký veľký majetok, alebo si kúpi vilu, dom niekde na Kanárskych ostrovoch, už nie sú páky ani na neho. Máme síce zákon o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý platí roky, ale je bezzubý. Nikto na základe neho ešte nebol potrestaný a nikomu nebol skonfiškovaný majetok," dodáva.

Pozrite si reportáž Zuzany Ferenčákovej.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce