17. 11. 2020 14:25 , článok bol aktualizovaný 17. 11. 2020 19:10 | BRATISLAVA/Tvnoviny.sk, TASR

Protesty v Bratislave: Časť demonštrantov sa pokúsila dostať do parlamentu, zaútočili na policajtov

Protivládne protesty sa konali na viacerých miestach hlavného mesta.

Demonštranti a policajti počas protivládneho protestu pred parlamentom v Bratislave
Demonštranti a policajti počas protivládneho protestu pred parlamentom v Bratislave Foto: TASR
Demonštranti smerujúci k parlamentu počas protivládneho protestu.
Protestujúci použili pred Úradom vlády delobuchy
Protivládny protest v Žiline

Viaceré skupiny ohlásili na 17. novembra protivládne protesty, ktoré sa konali aj napriek zákazu zhromažďovania sa. Polícia bola pripravená.

Okolo 15.00 h sa začali stretávať na Hlavnej stanici v Bratislave futbaloví chuligáni, ktorí sa presunuli pred Úrad vlády. Mnohí mali na hlavách kukly a pili alkohol.

Protest pred Úradom vlády
Protest pred Úradom vlády Foto: TASR
 

 

Chuligáni pred Úradom vlády vulgárne nadávali, hádzali delobuchy a fľaše. Niektorí sa pokúsili aj zhodiť zátarasy. Zasahovať museli aj ťažkoodenci a policajti na koňoch.

Demonštranti sa masovo presunuli k Prezidentskému palácu, kde sa pripojili k stovkám ľudí, ktorí boli na tomto mieste už skôr. Pripravení na mieste boli aj kukláči. Dopravu usmerňujú policajti, ktorí po 16. hodine uzavreli priľahlé ulice.

Aj tento protest bol zameraný proti vláde. Zaznela hymna i rôzne pokriky, ako napríklad "Matovič je vírus" alebo "slobodu, slobodu". Na transparentoch prirovnávali ľudia premiéra k Adolfovi Hitlerovi a vládu k fašistom, na kabátoch mali niektorí pripnutú židovskú hviezdu s nápisom netestovaný.

 

Protestoval aj Smer

Svoj protest voči vláde prejavili aj poslanci Smeru na čele s Robertom Ficom. Na Námestí A. Dubčeka pred parlamentom sa zišli desiatky ľudí. Niektorí sa presúvali pred Prezidentský palác.

Fico v príhovore povedal, že za symbol novembra 1989 považuje strana Smer osobnosť Alexandra Dubčeka. Zároveň uviedol, že demokracia nemôže byť anarchia a ľudí vyzval k zapojeniu sa do referenda.

Dubček prišiel podľa Fica s myšlienkou, kedy hovoril o socializme s ľudskou tvárou. "Táto krajina potrebuje ľudskú tvár," uviedol Fico. Jediné, čo je podľa neho možné urobiť, je referendum. "Ak chceme túto vládu vymeniť demokratickým spôsobom, nie ulicou ako to urobili oni, tak je možné len cez demokratické, priame a férové voľby," povedal šéf Smeru.

Ľuďom odkázal, že keď chcú, tak sa k protestom v meste môžu pripojiť, avšak majú zachovať pokoj. V okolí parlamentu sa zhromaždili stovky ľudí.

Spred paláca k parlamentu

Protest pred palácom organizoval bývalý poslanec Peter Marček, no ľudí naň zvolávajú najmä politici ĽSNS.

Na Hodžovom námestí sa zišlo odhadom niekoľko tisíc ľudí. Medzi protestujúcimi boli aj Slovenskí branci v uniformách, vyzerajúci ako vojaci. Vystúpilo tu viacero rečníkov, medzi nimi aj poslanci ĽSNS.

Predseda strany Marian Kotleba vo svojom príhovore kritizoval vládu. Viackrát zopakoval tiež heslo "v jednote je sila". Svojho kolegu Andreja Medveckého nazval mučeníkom, pretože podľa jeho slov ho z protestu bezdôvodne odviedli kukláči.

Protest 17. novembra pred Prezidenstkým palácom
Protest 17. novembra pred Prezidenstkým palácom Foto: TV Markíza
 

 

 

Zhromaždenie na Hodžovom námestí sa oficiálne skončilo, časť protestujúcich sa podvečer presunula pred parlament. Tento dav viedli práve Kotlebovci. Tí žiadajú Medvedckého prepustenie. Ľudia opäť hádzali delobuchy.

Pri Úrade vlády musela polícia použiť aj slzný plyn, protestujúci totiž do policajtov hádzali predmety. Andrej Medvecký sa neskôr opäť pripojil k davu.

Na konci protestu sa časť demonštrantov pokúsila dostať do parlamentu a zaútočili na policajtov. Jedného z nich policajti zadržali.

Záchranári počas protestov v Bratislave ošetrili dve osoby

Záchranári počas protestov v Bratislave ošetrili dve osoby, išlo o tínedžera a dospelého muža. Obdivoch previezli do nemocnice, potvrdila to hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová. Obaja utrpeli úraz hlavy.

Protestujúci pred parlamentom.
Protestujúci pred parlamentom. Foto: TASR - Jaroslav Novák
 

Stovky ľudí aj v Košiciach

Protestné zhromaždenie proti zavedeným opatreniam sa v utorok popoludní uskutočnilo na Hlavnej ulici v Košiciach. Na proteste, ktorý sa konal napriek núdzovému stavu a zákazu zhromažďovania sa, prišlo zhruba tisíc ľudí, mnohí boli v dave bez rúšok. Polícia počas pokojného priebehu nezasiahla.

Vystupujúci na pódiu na Dolnej bráne odmietali nosenie rúšok a plošné testovanie, tvrdili, že opatrenia porušujú ľudské práva, ústavu a zákony. Viacerí spochybňovali samotnú závažnosť pandémie a ochorenia COVID-19. Zhromaždenie, ktoré sa začalo po 15.00 h, trvalo viac ako hodinu.

 

Rečníci uviedli, že pôvodní organizátori neprišli, tak sa sami ujali slova. Na pódiu potom vystúpili aj ďalší ľudia z davu. Niektorí z protestujúcich mali v rukách slovenské vlajky, z davu zazneli okrem iného výkriky žiadajúce demisiu vlády.

Protestujúce v Košiciach.
Protestujúce v Košiciach. Foto: TASR - Roman Hanc
 

Hovorca košického magistrátu Vladimír Fabian potvrdil, že podujatie nebolo oficiálne nahlásené a bolo tak nelegálne.

Podľa našich informácií sa ľudia zišli aj na námestí v Banskej Bystrici, v Prievidzi či v Žiline a iných mestách. Zhromaždenia sú ale pokojné a ľudia medzi sebou dodržiavajú rozostupy.

Pokojné zhromaždenie v Banskej Bystrici
Pokojné zhromaždenie v Banskej Bystrici Foto: TVNOVINY.sk
 


VIAC Z Domáce