20. 11. 2020 15:02 , článok bol aktualizovaný 20. 11. 2020 15:06 | PEZINOK/zg, TV Markíza

František Tóth alias Veľký Fero si vypočuje rozsudok o dva týždne

Na základe jeho priznaní polícia zadržala a obvinila viacerých sudcov.

František Tóth alias Veľký Fero.
František Tóth alias Veľký Fero. Foto: TV Markíza

František Tóth alias Veľký Fero, jeden z kľúčových svedkov v kauze Plevel, sa rozsudok Špecializovaného trestného súdu v Pezinku dozvie 4. decembra. Oznámil to na pojednávaní predseda senátu Špecializovaného trestného súdu Ivan Matel.

Kontroverzný žilinský podnikateľ mal byť práve tým mužom, ktorý cez úplatky na súdoch dokázal vybaviť takmer všetko. Na základe jeho priznaní polícia zadržala a obvinila viacerých sudcov.

NAKA v septembri zadržala bývalého žilinského sudcu Pavla Polka, ktorý je vo väzbe. Najvyšší súd zamietol jeho sťažnosť voči nej, rovnaký postoj zaujali aj k sťažnostiam ďalších mužov z Plevelu - Jurajovi Filipovičovi, advokátovi Ľubošovi Mahdoňovi a Polkovmu kolegovi Danielovi Bérešovi, ktorému senát rozšíril dôvody väzby aj o preventívnu väzbu.

Všetci mali byť podľa vyšetrovateľa NAKA súčasťou korupčnej schémy na žilinských súdoch. Mašinériu rozkrývali roky, pomohli svedectvá kriminálnikov aj podnikateľa, ktorý doteraz všetko popieral, odposluchy či komunikácia medzi aktérmi.

Dlhoročný sudca Pavol Polka je od mája v dôchodku. Hoci sa viackrát ocitol minimálne v operatívnych preverovaniach, policajti ho zadržali 16. septrembra. Na krku má obvinenie z prijímania úplatku a zneužívania právomocí verejného činiteľa.

Podľa vyšetrovateľa mal byť emeritný sudca súčasťou korupčnej schémy - brať peniaze za rozsudky či rozhodnutia o väzbe v prospech tých, čo eurá ponúkali. Denník N napísal, že na žilinských súdoch existoval aj akýsi cenník za vybavené rozhodnutia. Sumy sa v ňom pohybovali v tisícoch eur, v závislosti od náročnosti veci. Súčasťou korupčnej mašinérie mal byť advokát Mahdoň i okresný sudca Daniel Béreš.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce