20. 11. 2020 17:00 | NITRA/TV Markíza

Plošné testovanie v štátnom podniku Agrokomplex musí zaplatiť mesto. Nitra je proti

Mestskí poslanci tvrdia, že pod Zoborom majú platiť za niečo, čo podľa nich malo byť zadarmo.

Testovanie na Agrokomplexe
Testovanie na Agrokomplexe Foto: TV Markíza

Vládou nariadené celoplošné testovanie na pôde štátneho podniku má najskôr zaplatiť mesto. Agrokomplex poslal nitrianskej radnici viac ako 25-tisícovú faktúru. Tá vzbudila vlnu nevôle. Mestskí poslanci tvrdia, že pod Zoborom majú platiť za niečo, čo podľa nich malo byť úplne zadarmo.

Štátny Agrokomplex účtuje mestu náklady, ktoré musel vynaložiť na to, aby celoplošné testovanie v jeho objekte vôbec bolo. Radnici poskytol 75-percentnú zľavu za prenájom priestorov a 100 percentnú za parkovisko. Ak by tak neurobil, spolu so službami pracovníkov či energiami by sa táto suma vyšplhala až na skoro 30-tisíc eur.

 

Samotný podnik tvrdí, že sa musí správať ako komerčný subjekt, a preto mu nezostávalo nič iné, ako ponúknuť radnici tabuľkové ceny.

„Podnik nezodpovedá za záväzky štátu alebo ani iných subjektov. Národné výstavisko hospodári s majetkom štátu, ale nie je financované štátnym rozpočtom," uviedla hovorkyňa ministerstva pôdohospodárstva Anežka Šrojta Hrdá. 

O tom, že budú ľudí testovať aj na Agrokomplexe, rozhodli na krajskej bezpečnostnej rade. Miesta bolo v Nitre málo a radnica obyvateľov do základných škôl príliš púšťať nechcela.

Zaujímavosťou je, že štátny podnik má voči mestu aktuálne dlh. „Agrokomplex v tomto roku nepodniká a tá daň vychádza z podnikateľských priestorov, respektíve z nehnuteľností určených na podnikanie." uviedol riaditeľ Agrokomplexu Róbert Kanás. Faktúru Agrokomplexu však zatiaľ nezaplatila ani radnica.


VIAC Z Domáce