20. 11. 2020 19:50 | LEVICE/TV Markíza

Psy nesmiete držať celý deň na reťazi, stojí v zákone. Takýto prípad riešili na juhu Slovenska

Na jednej strane je zákon, ale na strane druhej je to treba aj dokázať, čo je veľmi ťažké.

Pes na reťazi v Pastovciach
Pes na reťazi v Pastovciach Foto: TV Markíza

Viete o tom, že ak držíte psa na reťazi celý deň a nedáte mu aspoň na pár hodín voľnosť, aby si pobehal, môžete dostať pokutu? To je v zákone. Takýto prípad riešia aj na juhu Slovenska. 

Na Slobodu zvierat niekto nahlásil, že v dome v Pastovciach je minimálne päť psov, ktoré sa trápia na krátkej reťazi a na slobodu ich nepúšťajú. Majiteľkou je stará pani a psy vraj chodieva kŕmiť jej syn. 

Podnetom sa začali zaoberať a oslovili regionálnu veterinárnu a potravinovú správu v Leviciach. Tí prišli na kontrolu, ale zistili, že dĺžka a vybavenie reťazí je v súlade s legislatívou a takisto aj búdky. Majiteľke hrozí pokuta len za to, že psy nie sú zaočkované a začipované. 

Hlavný inšpektor Slobody zvierat tvrdí, že držanie psa na reťazi bez toho, aby mu bol umožnený denne aj voľný pohyb, je v rozpore s novou vyhláškou ministerstva pôdohospodárstva, ktorá platí od októbra. 

Hoci za porušenie zákona hrozí pokuta, nie je jednoduché to dokázať. Aj keď príde veterinárna správa na kontrolu. 

Majiteľka psov, ktorú sme oslovili, berie celú záležitosť veľmi emotívne. S plačom nám povedala, že psov sa nevzdá, lebo sú vnučkini miláčikovia, ale psov vraj už zaočkovali, opravia aj plot a búdy. Potom vraj už budú psy púšťať navoľno. 

Sloboda zvierat chce bojovať za to, aby držanie psov na reťazi legislatívne úplne zakázali. 

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce