21. 11. 2020 19:08 | SLOVENSKO/TV Markíza

S kamerou sme sa boli v regiónoch pozrieť, aký bol záujem o štvrté kolo testovania

Niektorí sa sťažujú, že v ich obci sa vôbec nemalo testovať.

Zo štvrtého kola testovania.
Zo štvrtého kola testovania. Foto: TV Markíza

Viac ako jedno percento pozitívnych po druhom kole celoslovenského antigénového testovania. Tento údaj rozhodol o ďalšom kole testov v 458 obciach a mestách. Tentokrát je úplne dobrovoľné, čo je po prvom dni cítiť na účasti obyvateľov.

Naposledy z 2 000 otestovaných mali 22 pozitívnych testov, čo tesne rozhodlo aj v jednej z najväčších oravských obcí. V Novoti tak testujú obyvateľov už štvrtýkrát. Ľudia prichádzali len sporadicky. V porovnaní s predošlými troma kolami testovania bola za prvé dve hodiny asi len štvrtinová účasť.

Teraz sme ten istý tím. „Očakávali sme ešte menšie množstvo, ako prišlo. Už máme aj nejakých pozitívnych, ale nie je to veľké číslo," povedala zdravotníčka Anna.

Na hornej Orave si testovanie zopakovali v siedmich obciach. Všade prišlo menej ľudí. Na dolnej Orave testujú v troch obciach. V Hornej Lehote odhadujú zatiaľ skoro o polovicu nižšiu účasť.

„Za prvé tri hodiny sme otestovali 70 ľudí a máme nula pozitívnych," uviedla zdravotníčka Adriana.

Už po štvrtýkrát testujú aj obyvateľov Koprivnice pri Bardejove. Na odbery chodia do kaštieľa. Menej by už malo byť cezpoľných, no aj tak očakávajú vyše 400 ľudí. Naposledy tu mali piatich pozitívnych. Starosta ľudí na testovanie pozýval obecným rozhlasom aj sms správami.

Testovalo sa aj vo Valaskej Belej v prievidzskom okrese, no podľa starostu sa vôbec nemalo. „Podľa posledného testovania sme otestovali 1319 a z toho bolo iba 13 pozitívnych na koronavírus, takže bolo to istotne pod jedno percento, no bohužiaľ sa niekde stala chyba," vyhlásil starosta Miloš Cúcik.

Počty vraj nahlasovali viac ráz, no aj napriek tomu ich niekto doplietol. „Buď zle rozumeli tí, čo zapisovali, ale niekde sa musela stať chyba" myslí si Cúcik.

Ďalším problémom bolo, že v prvých dvoch kolách sa do obce chodilo testovať veľa ľudí, ktorí tam nemajú trvalé bydlisko.

Situácia pred odberným miestom v Podhájskej bola od rána pokojná. O testovanie síce záujem bol, no o vysokom počte sa hovoriť určite nedá. Doobeda sa netvorili žiadne rady, čakalo sa asi 10 minút. Obec koronavírus trápi. Keďže kúpalisko je zatvorené, chýbajú aj turisti.

„Pokiaľ táto situácia bude trvať aj naďalej, tak áno, obec to pocíti," skonštatoval prednosta Okresného úradu Nové Zámky Ladislav Hamran.

Pozrite si reportáž, ktorú pripravili regionálne štáby do Televíznych novín na Markíze:

 


VIAC Z Domáce