24. 11. 2020 10:42 | PEZINOK/TASR

Pred senát sa postavili muži seredského zločineckého gangu Slavomíra Weissa

Vypovedá korunný svedok, ktorý obžalovaných pozná viac ako 20 rokov.

Slavomír Weiss.
Slavomír Weiss. Foto: TASR

Za prísnych bezpečnostných opatrení sa pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku začalo pojednávanie so zločineckým gangom Slavomíra Weissa zo Serede. Skupina sa zaoberala distribúciou drog. Polícia členov zadržala v závere roka 2018 počas akcie Venal.

Na pojednávanie, ktoré sa koná po prvý raz na ŠTS v Pezinku, eskortovali päť členov skupiny. V utorok vypovedá korunný svedok, ktorý obžalovaných pozná viac ako 20 rokov.

Doteraz sa pojednávalo na ŠTS v Banskej Bystrici, posledné dve konania boli zrušené. Z dôvodu protiepidemiogických opatrení - väčšej pojednávacej miestnosti v budove Justičnej akadémie v Pezinku - proces presunuli.

Na procese koncom septembra Iľja Weiss, brat hlavného obžalovaného, urobil vyhlásenie o vine a priznal sa k spáchaniu trestnej činnosti. Vec Iľju Weissa je vylúčená na samostatné konanie a pojednávanie je naplánované na ŠTS Banská Bystrica 18. decembra.

Člena seredského drogového gangu.
Člena seredského drogového gangu. Foto: TASR
 

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal pôvodne obžalobu na desiatich členov skupiny. Traja z nich sú však na úteku a súd voči nim koná ako voči ušlým. Viní ich zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a súvisiacej trestnej činnosti zameranej na výrobu a distribúciu pervitínu, ako aj distribúciu kokaínu.

Traja z obžalovaných pred senátom ŠTS uviedli, že sú nevinní, ďalší traja sa nevyjadrili. V prípade dokázania viny niektorým hrozí 20 až 25 rokov väzenia, prípadne doživotie. Ich obhajoba spochybňovala obžalobu, jej skutkové a právne závery, a tvrdila, že klientov usvedčujú iba svedkovia, tzv. kajúcnici. Údajne sa v ich prípade nepreukázala existencia zločineckej skupiny, ktorá musí vykazovať isté znaky, mať hierarchiu a podobne.

Polícia počas prvej akcie Venal pôvodne obvinila 19 osôb. Od roku 2015 mali členovia skupiny zabezpečiť väčšie množstvo prekurzorov v hodnote približne 4,8 milióna eur na výrobu asi 480 kilogramov metamfetamínu v hodnote 16,8 milióna eur.

Lokalita Sereď je známa výraznými aktivitami drogových dílerov, voči ktorým počas dvoch rokov zasahovala v rámci viacerých akcií Národná kriminálna agentúra. V rámci akcií Venal 1 až 4, zameraných na rozsiahlu protidrogovú činnosť v regióne Serede, Galanty a Trnavy, dovedna obvinili za dva roky 56 osôb. Podľa polície ide o jednu z najrozsiahlejších akcií v histórii SR zameraných na boj s drogovou trestnou činnosťou páchanou zločineckými skupinami.

Reportérka magazínu Reflex Kristína Kövešová niekoľko rokov intenzívne venovala seredskej drogovej scéne. Pozrite si archívnu reportáž.

 


VIAC Z Domáce